Morawiecki ogłosił pakiet antyinflacyjny. Rząd obniży ceny paliw, energii, gazu. Będą dopłaty do żywności

- Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez wysokość akcyzy - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Ogłosił też inne elementy pakietu antyinflacyjnego. Mają obniżyć ceny energii elektrycznej, gazu, paliw i żywności. "Polacy zyskają 10 mld zł" - zapewnił szef rządu.

Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował podczas konferencji prasowej tarczę antyinlfacyjną. Zakłada szereg działań, które mają doprowadzić do obniżenia cen paliw, energii elektrycznej, gazu i żywności. Celem jest niższa inflacja.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Morawiecki: Od 20 grudnia obniżamy akcyzę na paliwa. Na stacjach taniej nawet o 30 groszy

Pierwszy z elementów tarczy ma wpłynąć na ceny na stacjach benzynowych.

Po pierwsze wprowadzamy obniżkę cen paliw. Już od 20 grudnia na pięć miesięcy wdrażamy obniżkę cen paliw poprzez wysokość akcyzy

- stwierdził szef rządu.  

Dodał, że akcyza zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE.

- Od 1 stycznia do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku. Zwolnimy też podmioty sprzedające paliwa z podatku emisyjnego. [...] Obniżka na stacjach wyniesie około 20-30 groszy.

Ceny gazu i energii elektrycznej w dół. "W kieszeniach Polaków 10 mld zł"

Kolejny pakiet działań ma zmniejszyć koszty ogrzewania. - Od stycznia na trzy najtrudniejsze, zimowe miesiące, zwłaszcza dla tych, którzy ogrzewają mieszkania i domy gazem, obniżamy VAT z 28 na 8. To ukłon ze strony wszystkich tych, którzy potrzebują wsparcia ze strony państwa. Nie wprowadzamy tu żadnego zróżnicowania - stwierdził premier

Taniej ma być też za korzystanie z energii elektrycznej. - Całkowicie znosimy akcyzę na energię elektryczną. W kieszeniach obywateli zostanie więcej środków. Pakiet 10 mld zł, pakiet, który składa się z obniżki podatków. Tak jak zrealizowaliśmy tarczę covidową, tak zrealizujemy tarczę antyinflacyjną - zapewnił premier. 

Będą dopłaty do żywności

Premier Morawiecki zapowiedział też bezpośrednie wsparcia do rodzin poprzez tzw. dodatek osłonowy. - Rządowy dodatek wyrównawczy spowoduje, że ceny żywności, które poszły do góry, spadną - zapewnił premier. Zastanawialiśmy się nad obniżką VAT do zera na artykuły żywnościowe. Ale Komisja Europejska ma inne zasady, nie zgadza się na takie rozwiązania. Gdyby zgoda była na pół roku obniżylibyśmy VAT - tłumaczył premier.

- Mechanizm o charakterze dodatku, który uwzględnia obniżkę podatku VAT. Wprowadzamy go poprzez dopłaty dla osób według kryterium dochodowego. Z tego dodatku skorzysta około pięć milionów gospodarstw domowych. Zamortyzować koszty inflacji, którą zaimportowaliśmy z jednej strony z wysokimi cenami gazu i z drugiej ze skutkami polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Więcej o: