Emerytura stażowa. Będzie nowy wiek emerytalny dla chętnych?

Emerytura stażowa to projekt, który oczekuje na I czytanie w Sejmie. Ile lat trzeba przepracować, by udać się na taką emeryturę, jeśli takie świadczenie wejdzie w życie? Wyjaśniamy.

Projekt emerytur stażowych znalazł się 28 października 2021 r. na liście ustaw, które czekają na pierwsze czytanie w Sejmie. Jak na razie nie wiadomo jednak, kiedy ono nastąpi.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytura stażowa. Co oferuje "Solidarność"?

W połowie października "Solidarność" złożyła w Sejmie petycję podpisaną przez 235 tys. osób popierających projekt emerytury stażowej. Zgodnie z propozycją związkowców, kobiety mogłyby przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach pracy. Warunkiem miałoby też być uzbieranie kapitału, który pozwoli na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej (obecnie 1022,30 zł netto).

Emerytura stażowa - czy projekt wejdzie w życie? Kiedy to możliwe?

Jeśli wszystkie wymagania formalne będą spełnione, to pierwsze czytanie w Sejmie musi odbyć się w ciągu trzech miesięcy od daty złożenia projektu, co oznacza, że odbędzie się najpóźniej w grudniu 2021.

To nie daje żadnych gwarancji, że Sejm ustawę przegłosuje. Najczęściej projekty obywatelskie są przez rząd odrzucane, a ich historia kończy się po pierwszym czytaniu. Wprowadzenie emerytur stażowych utrudnia też fakt, że rząd raczej dąży do zachęcenia seniorów do jak najdłuższej aktywności zawodowej, stąd wprowadzenie w Polskim Ładzie ulg podatkowych dla pracujących seniorów.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: