13. emerytura 2022. Ile wyniesie? Emeryci mogą otrzymać niższą "trzynastkę"

13. emerytura w 2022 r. może być niższa od tegorocznego świadczenia - mimo zmian podatkowych, które wprowadzi Polski Ład. Sprawdź, ile może wynieść przyszłoroczna "trzynastka".

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, jest możliwe, że rząd będzie musiał w kontekście planowanych zmian ujętych w Polskim Ładzie przemyśleć poważnie kwestię opodatkowania i oskładkowania trzynastej emerytury.

Emerytura stażowa (zdjęcie ilustracyjne)Emerytura stażowa. Będzie nowy wiek emerytalny dla chętnych?

Zmiany w naliczaniu emerytur. "W grę wchodzą kwestie podatkowe"

W 2021 r. większość emerytów otrzymała trzynastkę w kwocie 1022,30 zł na rękę.

"Po planowanych zmianach sytuacja się zmieni. W grę wchodzą kwestie podatkowe. Najprościej rzecz ujmując - kwotę wolną od podatku można 'wykorzystać' raz w miesiącu. Dziś jest ona na tyle niska, że zwykle emeryci wykorzystują ją w całości przy comiesięcznej emeryturze i 'nie wystarcza' jej już dla trzynastej emerytury. To właśnie z tego powodu emeryt otrzymujący świadczenie minimalne 1250,88 zł brutto dostaje na rękę ok. 1066 zł, ale trzynastka w tej samej kwocie brutto to już 'tylko' ok. 1022 zł netto. Nie ma kwoty wolnej od podatku - podatek od trzynastej emerytury jest więc wyższy, a zatem samo świadczenie niższe" - wyjaśniał w swoim tekście Mikołaj Fidziński.

Po planowanych zmianach podatkowych sytuacja będzie wyglądała jeszcze inaczej. Gdy łączna kwota emerytury i trzynastki przekroczy 2,5 tys. zł (czyli próg dla "emerytury bez podatku"), to w tym jednym miesiącu dojdzie do cudów. Wszystko wskutek z jednej strony podwyżki kwoty wolnej, ale z drugiej strony likwidacji możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

Załóżmy, że emeryt będzie otrzymywał w 2022 r. emeryturę w wysokości 2,2 tys. zł brutto. Zasadniczo - będzie ona wolna od podatku. Potrącana będzie tylko składka zdrowotna i na rękę emeryt ten będzie dostawał 2002 zł.

14.emerytura, ZUS (zdjęcie ilustracyjne)14. emerytura netto - ile wynosi? Kiedy wypłata? [KALKULATOR]

13. emerytura 2022. Ile wyniesie?

Bazując na tych samych założeniach, można łatwo policzyć, że 13. emerytura w 2022 r. w kwocie (to robocze założenie) 1,3 tys. zł brutto oznaczałaby z kolei 1183 zł "na rękę".

Jednak w miesiącu, w którym emeryt otrzyma i emeryturę, i trzynastkę, łączna wysokość jego dochodów przekroczy 2,5 tys. zł brutto. W naszym przykładzie emeryt w tym jednym miesiącu otrzyma 3,5 tys. brutto. A to znacznie więcej niż wynosi górny próg dla emerytury bez podatku. W takim przypadku więc potrącona zostanie nie tylko składka zdrowotna, lecz także zaliczka na podatek PIT.

Z naszych wyliczeń wynika, że emeryt otrzyma łącznie na rękę 3015 zł. Biorąc pod uwagę, że z tytułu samej emerytury dostawałby netto 2002 zł, oznaczałoby to, że 13. emerytura wyniosła dla niego nie 1183 zł - jak wyliczaliśmy wcześniej - ale 1013 zł. A zatem nawet mniej niż w 2021 r. To paradoks - kwota 13. emerytury brutto byłaby wyższa niż obecnie (dziś to 1250,88 zł brutto), ale niższa na rękę.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]
Więcej o: