Senat odrzucił nowelizację ustawy o akcyzie na alkohol i wyroby tytoniowe. Ustawa wróci do Sejmu

Senat podczas piątkowego głosowania odrzucił nowelizację ustawy podnoszącej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Za odrzuceniem ustawy zagłosowało 52 senatorów, przeciw było 45. To oznacza, że nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym powróci do Sejmu, który będzie mógł odrzucić weto izby.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Premier Mateusz Morawiecki i prezes Jarosław Kaczyński Pakiet antyinflacyjny? Obniżki i tak mogą zostać "zjedzone"

Wyższe stawki akcyzy na alkohol, papierosy i tytoń

Przepisy zakładają podwyższenie od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane oraz wyroby pośrednie o 10 proc. Co więcej, z każdym kolejnym rokiem, do 2027 r., stawki miałyby rosnąć o kolejne 5 proc., a w przypadku wyrobów tytoniowych ich cena rosłaby co roku o 10 proc.

Z kolei minimalna stawka akcyzy na papierosy ma wzrosnąć do 105 proc. z obecnych 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy - naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Straż Graniczna udaremniła przemyt papierosów dronem z Ukrainy 71 tys. papierosów bez akcyzy zrzuconych z drona. Straż Graniczna prosi o kontakt

Projekt przewiduje również wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia. Z kolei stawka akcyzy na wyroby nowatorskie ma zostać podniesiona przez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc. Dodatkowe wpływy z tytułu akcyzy mają wynosić - w założeniu rządu - 100 miliardów złotych w ciągu 10 lat.

Zobacz wideo Co może zdrożeć? Ekspertka wyjaśnia
Więcej o: