Zakaz handlu. Czy 28 listopada to niedziela handlowa? Czy jutro sklepy są otwarte?

Czy 28 listopada wypada niedziela handlowa? Czy jutro jest niedziela handlowa? Jakie sklepy będą jutro otwarte? Gdzie zrobić zakupy? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, już za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2021 roku zaplanowano siedem niedziel handlowych.

Zobacz wideo O fotografii biznesowej w przystępnych słowach. "Coraz bardziej zależy im na ludzkiej twarzy"

Czy jutro jest niedziela handlowa? Czy 28 listopada sklepy będą otwarte?

28 listopada to niedziela niehandlowa. Większość sklepów powinna być zamknięta, działać mogę jedynie te małe osiedlowe, w których pracuje właściciel lub jego rodzina. Z zakazu handlu wykluczone są również stacje benzynowe, apteki, cukiernie, kawiarnie i restauracje.

Więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl 

Prawo przewiduje również wyjątek dla placówek pocztowych. W tym roku zaczęło korzystać z niego większość sieci handlowych. Część ze sklepów takich firm jak Biedronka, Lidl, Auchan czy Intermarche jest więc otwarta w każdą niedzielę, bo deklarują, że pełnią również funkcję poczty.

Na początku lutego praktyki te zostaną ukrócone. Ustawa zaostrzająca zakaz handlu została przyjęta. Przepisy doprecyzowują, że w niedzielę mogą być otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że min. 40 proc. ich dochodów pochodzi z tej właśnie działalności. 

Kiedy niedziele handlowe w 2021? [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie. Mają one ułatwić świąteczne zakupy, sklepy będą więc otwarte w niedziele podczas dwóch tygodni poprzedzających Boże Narodzenie.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku jest krótki:

  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: