Zwiększyła wysokość emerytury o 300 zł miesięcznie. Wystarczył prosty wniosek złożony do ZUS-u

Wniosek o ponowne przeliczenie emerytury można złożyć do ZUS-u, trzeba jednak spełnić określone kryteria, by skończył się podwyższeniem świadczenia. Pewna grupa emerytów na podwyżkę może jednak liczyć.
Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Wysokość przyznanej emerytury co do zasady zmienić może się tylko w kilku wypadkach. Jak wyjaśnia ZUS, wniosek o przeliczenie świadczenia mogą złożyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny lub osiągną go do 31 marca 2022 roku, osiągnęły wiek emerytalny wcześniej, jednak nadal pracowały, lub urodziły się po 31 grudnia 1948 roku, czyli ich emerytury będą wyliczane według nowych zasad.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Podwyższyła wysokość emerytury. Złożyła wniosek do ZUS-u

Nie oznacza to jednak, że droga do wyższego świadczenia jest zamknięta dla wszystkich. Ograniczona grupa osób ma szansę na większe pieniądze. Do redakcji next.gazeta.pl zgłosiła się czytelniczka, która zwiększyła wysokość emerytury, chociaż nie spełnia powyższych "kryteriów", które przedstawia ZUS. O nowe świadczenia mogą się bowiem starać niektóre osoby, które przeszły przed laty na wcześniejszą emeryturę. Po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego może im przysługiwać prawo do złożenia wniosku.

Tak było w przypadku naszej czytelniczki. Po kilku tygodniach oczekiwania uzyskała decyzję, w wyniku której jej comiesięczna "wypłata" jest wyższa o niespełna 300 zł. 

Budimex podpisał umowę. Warszawa będzie miała nowy mostBudimex podpisał umowę na budowę mostu centrum Warszawy do Pragi-Północ

COVID-19 może mieć wpływ na wysokość emerytury

Osoby, które występują z wnioskiem o przyznanie emerytury lub - przy spełnianiu kryteriów - o jej przeliczenie, mogą w niektórych wypadkach otrzymać wyższe świadczenie. Częściowo powodem jest epidemia COVID-19. 

Od kwietnia, kiedy ZUS, obliczając świadczenie, bierze bowiem pod uwagę nowy tzw. wskaźnik długości życia. A ten zmienił się na skutek zwiększonej śmiertelności, wiązanej w dużej mierze z epidemią koronawirusa. - Ten wskaźnik jest kluczowy przy obliczaniu wysokości emerytury, bowiem środki, które zgromadziliśmy, są dzielone przez liczbę miesięcy prognozowanej średniej długości życia - wyjaśniał już w marcu tego roku Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego w rozmowie z Money.pl.

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne)13. emerytura 2022. Ile wyniesie? Emeryci mogą otrzymać niższą "trzynastkę"

ZUS tłumaczy: Te wnioski kończą się odmowami

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, by wniosków o przeliczenie emerytury czy jej przyznanie nie składać bez uzasadnionej przyczyny. - Emeryt może złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury z przyjęciem wartości prognozowanej dalszej długości życia z najkorzystniejszej tablicy, jeśli dotąd nie skorzystał z tej możliwości przeliczenia. Dotyczy to tylko emerytur przyznanych na nowych zasadach i tylko osób, które wniosek o emeryturę składały po ukończeniu wieku emerytalnego lub tych osób, które przechodziły na emeryturę w podwyższonym wieku emerytalnym - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. 

Paweł Żebrowski,  rzecznik ZUS-u, w komentarzu przesłanym do redakcji next.gazeta.pl w sierpniu, wyjaśniał, że sprzyjające tablice nie są "dostępne" dla wszystkich emerytów. - Zgodnie z tablicami Głównego Urzędu Statystycznego nastąpił spadek dalszego średniego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych. W tej sytuacji wyliczanie wysokości emerytur jest korzystniejsze niż w poprzednich latach. Nie oznacza to jednak, że wszyscy skorzystają z nowych tablic i będą mogli liczyć na korzystniejsze przeliczenie świadczenia - wyjaśnił. - ZUS korzysta z tablic do obliczania wysokości emerytur od 1 kwietnia 2021 roku. Trzeba jasno powiedzieć, że osoby, które spełnią warunki do uzyskania świadczenia emerytalnego między kwietniem 2021 a marcem przyszłego roku, nie muszą się spieszyć z przejściem na emeryturę. Mogą skorzystać z tegorocznych tablic nawet, jeśli zakończą swoją aktywność zawodową za dwa, czy trzy lata - dodał. 

Więcej o: