Zwolnienie Lekarskie 2022. Jakie zmiany czekają nas od przyszłego roku? L4 będzie krótsze

Od 2022 roku czeka nas kilka zmian dotyczących zasiłku chorobowego. W przyszłym roku m.in. zostanie skrócony okres pobierania świadczenia oraz wysokość zasiłku za pobyt w szpitalu.

Zakład Ubezpieczeń Zdrowotnych informuje o zmianach, jakie zajdą od przyszłego roku w przyznawaniu zasiłku chorobowego. Jedną z nich będzie modyfikacja dotycząca dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, którym są objęte m.in. osoby prowadzące własną działalność gospodarcza.

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy będą mogli otrzymać L4 nawet jeśli nie opłacą składek w terminie. "Nie będą już musieli składać do ZUS wniosków o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie. Co roku ZUS otrzymywał ponad 150 tys. takich wniosków" - informuje zakład.

Zobacz wideo Oszuści mogą podszyć się pod bank. Jak nie dać się nabrać?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Zasiłek chorobowy 2022. Wyższe świadczenie za pobyt w szpitalu i krótsze L4

  • Od przyszłego roku zasiłek chorobowy za czas pobytu w szpitalu będzie wynosić 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku - obecnie świadczenie to przysługuje w wysokości 70 proc.
  • Skrócony zostanie za to łączny okres pobierania zasiłku chorobowego po utracie pracy z 182 dni do 91 dni. "Do tego samego okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie nieprzerwane okresy niezdolności do pracy, nawet jeżeli są spowodowane różnymi przyczynami" - czytamy w komunikacie ZUS.
  • Z kolei od nowego roku kobiety, które urodzą dziecko po ustaniu ubezpieczenia, jeśli wygasło ono z powodu śmierci pracodawcy, uzyskają prawo do zasiłku macierzyńskiego. 

Miasto z piernika w Kolejkowie we Wrocławiu Wrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Zmiany w kontroli zwolnień lekarskich  

Od 2022 roku ZUS będzie mógł kontrolować pracowników podczas zwolnienia lekarskiego. Dotyczy to np. pracowników zatrudnionych w dwóch firmach. - W tej sytuacji ZUS będzie mógł uzyskać informacje, czy ubezpieczony, wykorzystując zwolnienie lekarskie w jednej firmie, nie pracował w tym samym czasie u drugiego pracodawcy - przekazał portalowi kadry.infor.pl, Iwona Kowalska-Matis regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku. Zakładowi pozwoli na to uprawnienie do pozyskiwania danych koniecznych do ustalenia praw pracownika do L4. 

Ochłodzenie na przełomie listopada i grudnia Pogoda na zimę. Ostrzeżenia synoptyków. Czekają nas śnieżyce i -20 stopni

Więcej o: