Pod koniec października wiceminister finansów Jan Sarnowski przedstawił w Sejmie rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Zakłada on wzrost podatku na alkohol i papierosy od przyszłego roku.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat gospodarki stronie głównej Gazeta.pl.
Podczas pierwszego czytania projektu, wiceminister Sarnowski mówił, że podwyższenie podatku na alkohol i papierosy ma charakter prozdrowotny. Tłumaczył, że zgodnie z badaniami OECD i Światowej Organizacji Zdrowia, podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe i alkoholowe prowadzi do ograniczenia ich dostępności cenowej.
Jan Sarnowski mówił też, co w stawce akcyzy zmieni się od 2022 roku. - Proponujemy trzy zmiany: podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe o 10 proc., przy czy nie wzrośnie akcyza od cydru i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc.- powiedział Sarnowski.
Rząd proponuje też podwyższenie minimalnej stawki akcyzy na papierosy i wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia. Trzecim elementem, o którym mówił wiceminister, jest podwyższenie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej.
Senat odrzucił jednak ustawę podnoszącą akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe, co oznacza projekt, że wróci do Sejmu. Posłowie mogą odrzucić uchwałę Senatu bezwzględną większością głosów.
Poniżej przygotowaliśmy wyliczenie dotyczące wzrostu cen alkoholi i wyrobów tytoniowych na rok 2022 w stosunku do 2021 r.:
Jednocześnie w ustawie wyznaczono ścieżkę wzrostu stawek na lata 2023-2027. W przypadku alkoholu podwyżka wzrośnie każdego roku o 5 proc. Natomiast w przypadku wyrobów tytoniowych nastąpi podniesienie stawki kwotowej o 10 proc. rocznie.