Akcyza na alkohol - zmiany od 2022 roku. O ile zdrożeje alkohol i papierosy? [WYLICZENIA]

Rząd planuje od przyszłego roku wprowadzić wyższą akcyzę. Ustawa w tej sprawie została jednak odrzucona przez Senat i ma wrócić do Sejmu. Sprawdź, o ile zdrożeje alkohol, jeśli posłowie zagłosują za podwyżkami.

Pod koniec października wiceminister finansów Jan Sarnowski przedstawił w Sejmie rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Zakłada on wzrost podatku na alkohol i papierosy od przyszłego roku.

Zobacz wideo Dawid Czopek analizuje, co rząd może zrobić z cenami paliw

Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat gospodarki stronie głównej Gazeta.pl.

Rząd chce zwiększyć akcyzę na alkohol i wyborny tytoniowe 

Podczas pierwszego czytania projektu, wiceminister Sarnowski mówił, że podwyższenie podatku na alkohol i papierosy ma charakter prozdrowotny. Tłumaczył, że zgodnie z badaniami OECD i Światowej Organizacji Zdrowia, podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe i alkoholowe prowadzi do ograniczenia ich dostępności cenowej.

Jan Sarnowski mówił też, co w stawce akcyzy zmieni się od 2022 roku. - Proponujemy trzy zmiany: podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe o 10 proc., przy czy nie wzrośnie akcyza od cydru i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc.- powiedział Sarnowski.

Rząd proponuje też podwyższenie minimalnej stawki akcyzy na papierosy i wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia. Trzecim elementem, o którym mówił wiceminister, jest podwyższenie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej.

Senat odrzucił jednak ustawę podnoszącą akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe, co oznacza projekt, że wróci do Sejmu. Posłowie mogą odrzucić uchwałę Senatu bezwzględną większością głosów.

Jak zmieni się akcyza od 2022 roku? [WYLICZENIE]

Poniżej przygotowaliśmy wyliczenie dotyczące wzrostu cen alkoholi i wyrobów tytoniowych na rok 2022 w stosunku do 2021 r.:

  • Wódka 40 proc. (0,5 l) - ok.1,50 zł,
  • Wino (0,75 l)  - ok. 16 gr,
  • Piwo (0,5 l) - ok. 6 gr,
  • Papierosy (paczka) - ok. 30 gr.

Jednocześnie w ustawie wyznaczono ścieżkę wzrostu stawek na lata 2023-2027. W przypadku alkoholu podwyżka wzrośnie każdego roku o 5 proc. Natomiast w przypadku wyrobów tytoniowych nastąpi podniesienie stawki kwotowej o 10 proc. rocznie.

Więcej o: