Kosiniakowe 2022. Komu przysługuje i ile wynosi to świadczenie rodzicielskie?

"Kosiniakowe" to nowe świadczenie rodzicielskie, które przysługuje niektórym rodzicom. Komu należy się ta forma wsparcia finansowego? Ile wynosi "kosiniakowe"? Odpowiadamy.

"Kosiniakowe" to świadczenie rodzinne, które wypłacane jest od początku 2016 roku. Skąd taka nazwa? W 2015 roku, gdy powstawał projekt nowych przepisów, Ministrem Pracy i Polityki Społecznej był Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zobacz wideo Przerażeni rodzice podbiegli do policjantów z siną 3-latką. Dziecko udało się uratować

"Kosiniakowe" 2022. Komu przysługują dodatkowe pieniądze?

Z ustawy o świadczeniach rodzinnych wynika, że "kosiniakowe" przysługuje m.in.: studentom, uczniom, osobom bezrobotnym - niezależnie od tego czy są zarejestrowane w urzędzie pracy, osobom pracującym na umowach cywilno-prawnych, jeśli nie posiadają uprawnień do zasiłku macierzyńskiego.

O "Kosiniakowe' mogą ubiegać się zarówno matka, jak i ojciec dziecka, opiekun faktyczny dziecka - osoba zajmująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o jego przysposobienie, rodzina zastępcza, osoba, która przysposobiła dziecko.

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

"Kosiniakowe" przyznawane jest niezależnie od dochodu. W 2022 roku będzie to 1000 zł. Według informacji przekazanych przez rząd, świadczenie przysługuje przez okres:

  • 52 tygodni - w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, przysposobienia jednego dziecka lub objęcia opieką jednego dziecka;
  • 65 tygodni - w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia dwojga dzieci lub objęcia opieką dwojga dzieci;
  • 67 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia trojga dzieci lub objęcia opieką trojga dzieci;
  • 69 tygodni - w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia czworga dzieci lub objęcia opieką czworga dzieci;
  • 71 tygodni - w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie, przysposobienia pięciorga i więcej dzieci lub objęcia opieką pięciorga i więcej dzieci.

Świadczenie rodzicielskie 2022. Jak złożyć wniosek o "Kosiniakowe"?

Jak podaje portal infor.pl, do otrzymania świadczenia niezbędne jest złożenie wniosku. Można to zrobić w urzędzie gminy lub miasta osobiście lub drogą pocztową. Wniosek online należy złożyć za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Emp@tia.

Idealny wiek na dzieckoKiedy jest idealny wiek na dziecko? Wtedy mamy największą satysfakcję

Więcej o: