Pierwsze przypadki zakażenia wariantem omikron w Szkocji. "Bez związku z zagranicznymi podróżami"

W Szkocji zidentyfikowano pierwszych sześć przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa omikron - poinformowały w poniedziałek tamtejsze władze. Część zakażonych nie miała związku z zagranicznymi podróżami.

Jak powiedział wiceszef rządu Szkocji John Swinney w rozmowie z radiem BBC, część przypadków wykrytych w Szkocji nie miała żadnego związku z podróżami do RPA. - Oznacza to, że prawdopodobnie omikron już rozprzestrzenia się lokalnie - wskazał.

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, podczas konferencji prasowej poświęconej nowemu wariantowi koronawirusa Omikron. Boris Johnson chce obronić Wyspy. Maseczki znów obowiązkowe

Wielka Brytania. Wciąż niewiele wiadomo o nowym wariancie koronawirusa omikron

Szefowa rządu Nicola Sturgeon podkreśliła, że nie znaleziono na razie dowodów sugerujących, że transmisja lokalna nowego wariantu odbywa się na dużą skalę ani że wykryte zakażenia są powiązane z międzynarodową konferencją klimatyczną COP26, która odbyła się w Glasgow z udziałem wielu tysięcy uczestników w dniach 31 października-12 listopada.

Szkocki minister zdrowia Humza Yousaf przekazał, że władze zdrowotne ustalają listę osób, które miały kontakt z zakażonymi. - O wariancie omikron wciąż wiadomo niewiele. Pozostają pytania na temat tego, jak jest poważny, jak szybko się rozprzestrzenia i jak reaguje na szczepionki i leczenie. Naukowcy pracują nad dostarczeniem kolejnych informacji. Dopóki nie będziemy wiedzieli więcej, musimy być uważni i robić wszystko, co możemy, by zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji - poinformował.

Policja podczas kontroli (zdjęcie ilustracyjne) Obostrzenia od 1 grudnia - co planuje rząd? M.in. limity osób

Jak dodał, rząd szkocki działa zgodnie z nowymi obostrzeniami dotyczącymi granic, które ogłosił rząd w Londynie. Według nich podróżny po przyjeździe z innego kraju musi wykonać test PCR przed upłynięciem drugiego dnia pobytu i poddawać się izolacji do czasu uzyskania negatywnego wyniku.

W reakcji na pojawienie się omikronu w Anglii wprowadzono ponadto obowiązek noszenia maseczek w sklepach i środkach transportu publicznego. Premier Boris Johnson zlecił Wspólnej Komisji ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) rozważenie czy należy podawać trzecią dawkę szczepionek przeciwko COVID-19 osobom poniżej 40. roku życia. (PAP)

skib/ akl/

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Zobacz wideo Dr Szułdrzyński tłumaczy, kto choruje w IV fali COVID-19 i czy czeka nas V fala koronawirusa
Więcej o: