Tarcza antyinflacyjna jeszcze w grudniu? Morawiecki: Będą omawiane w błyskawiczny sposób

Postaramy się wdrożyć pakiet antyinflacyjny jeszcze w grudniu - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że rząd już we wtorek będzie omawiał niektóre elementy tarczy.

Tarcza antyinflacyjna została zaprezentowana przez szefa rządu 25 listopada podczas konferencji prasowej. Rozwiązanie zakłada szereg działań, które mają doprowadzić do obniżenia cen paliw, energii elektrycznej, gazu i żywności. Celem jest niższa inflacja.

Przeczytaj więcej informacji o inflacji na stronie głównej Gazeta.pl

Ceny prąduJak tarcza antyinflacyjna zmieni ceny prądu, gazu i benzyny?

Tarcza antyinflacyjna. "Postaramy się wdrożyć ten pakiet jeszcze w grudniu"

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał w poniedziałek (29 listopada) podczas konferencji w Pyrzowicach na Śląsku, że rząd pracuje nad wszystkimi elementami tarczy antyinflacyjnej. Zapewnił, że elementy, które będą wymagały prac ustawowych "w błyskawiczny sposób" już we wtorek będą omawiane, "a te, które będą musiały trafić do Sejmu, trafią w błyskawiczny sposób".

- Zgodnie z naszą regułą wiarygodności i sprawczości postaramy się wdrożyć ten pakiet jeszcze w grudniu, tak żeby niektóre jego elementy jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia, a niektóre potem, mogły wejść w życie od 1 stycznia 2022 r. - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Sondaż. Aż 89 proc. Polaków odczuwa inflacje bardziej niż w poprzednich latach - (zdjęcie ilustracyjne)Sasin i Glapiński mają wiadomość: Inflacja spadnie na początku 2022 r.

Tarcza antyinflacyjna wprowadza dodatek osłonowy. Kto z niego skorzysta?

Tarcza antyinflacyjna o łącznej wartości 10 mld zł składa się z sześciu elementów:

  • obniża cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum UE, 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw,
  • obniżka cen gazu od stycznia do marca 2022 r. - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.),
  • 0 proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych,
  • obniżka cen energii elektrycznej od stycznia do marca 2022 r. - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.),
  • obniżenie kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek branżowy od 400 do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego,
  • oszczędności w administracji i w budżecie.

- Wprowadzamy dodatek osłonowy według kryteriów dochodowych, od 400 zł do ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Wypłacany będzie w dwóch ratach w 2022 r. - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dodatek osłonowy otrzyma 5,2 mln gospodarstw domowych. Osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe, które mają dochody nieprzekraczające 2100 zł  miesięcznie, mogą liczyć na 400 zł dodatku w skali roku.

W większych gospodarstwach domowych, które chcą skorzystać z dodatku osłonowego, dochód nie może przekraczać 1500 zł na osobę miesięcznie. W przypadku rodzin składających się z 2-3 osób dopłata wyniesie 600 zł w skali roku. Dla gospodarstw domowych od 4 do 5 osób będzie to 850 zł. Jeszcze większe rodziny otrzymają 1150 zł w skali roku. W przypadku największego dodatku, dopłata wyniesie w przeliczeniu nieco ponad 95 zł miesięcznie.

Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych
Więcej o: