O tym Adam Niedzielski nie wspomniał na konferencji. Obostrzenia również w handlu

Nowe restrykcje, które wejdą w życie od 1 grudnia, będą dotyczyć także handlu. Rząd m.in. zmniejszy limity zapełnienia w gastronomii i hotelach, a w siłowniach, klubach, centrach fitness i szeroko rozumianym handlu będzie obowiązywał wyższy limit - jedna osoba na 15 m2.

W poniedziałek 29 listopada o godz. 11:00 zwołano spotkanie sztabu kryzysowego w związku z wystąpieniem nowego wariantu koronawirusa - omikron. Wykryto go m.in. w sąsiadujących z Polską Niemczech, co spowodowało, że rząd zaczął się poważnie zastanawiać nad zaostrzeniem restrykcji epidemicznych.

Przeczytaj więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe obostrzenia. Co się zmieni od 1 grudnia?

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział "pakiet alertowy obostrzeń". Z przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia slajdów dowiadujemy się, że restrykcje będą dotyczyć także handlu. Od 1 grudnia 2021 r. wejdą w życie następujące obostrzenia:

  • 50 proc. obłożenia: kościoły, gastronomia, hotele, kultura (kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty i widowiska cyrkowe), obiekty sportowe (baseny, aquaparki itp.) - obecnie jest 75 proc. obłożenia,
  • maksymalnie dla 100 osób: zgromadzenia, uroczystości (wesela, komunie, konsolacje, spotkania), dyskoteki - obecny limit wynosi 150 osób,
  • jedna osoba na 15 m2: siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea i galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, handel - obecny limit to jedna osoba na 10 m2.

Zakaz lotów do niektórych krajów Afryki

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział również uszczelnienie granic. Ministerstwo Zdrowia wprowadza zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka - są to Lesotho, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Namibia, Eswatini i RPA. Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą musiały przejść 14-dniową kwarantannę, a test na obecność koronawirusa nie będzie z niej zwalniać.

Co więcej, osoby podróżujące do Polski spoza strefy Schengen będą musiały przejść dwutygodniową kwarantannę, a zwalniać z niej będzie jedynie negatywny wynik tekstu PCR wykonany po ósmym dniu od przekroczenia granicy. 

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR
Więcej o: