Praca. Trudności z wypłatami wynagrodzeń za grudzień? To efekt zmian Polskiego Ładu

Od stycznia 2022 roku w życie wchodzi Polski Ład. Zmiany podatkowo-składkowe, które zostaną wówczas wprowadzone, mogą wpłynąć na wysokość grudniowej wypłaty. Dotyczy to pensji tych pracowników, którzy wynagrodzenie za grudzień otrzymają w styczniu.

Alicja Borowska-Woźniak z biura rachunkowego ASCS-Consulting, która rozmawiała z dziennikiem "Rzeczpospolita" podkreśliła, że pojawi się problem z terminową wypłatą wynagrodzenia za grudzień, które są wypłacane przez firmy w styczniu. - Przedsiębiorcy mogą nie zdążyć z przygotowaniem programów kadrowo-płacowych na początek stycznia. Zmian jest mnóstwo, a producenci oprogramowania już sygnalizują, że mogą być opóźnienia w aktualizacji, poza tym systemy trzeba też skonfigurować i przetestować - wyjaśniła Alicja Borowska-Woźniak.

Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych

Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat gospodarki na stronie głównej Gazeta.pl.

Polski Ład. Zmiany w systemie podatkowo-składkowym a wynagrodzenia za grudzień

Ekspertka wyjaśniła, że wypłaty za grudzień powinny zostać już rozliczone zgodne z pakietem podatkowo-składkowym Polskiego Ładu, który został opublikowany w Dzienniku Ustaw dopiero 23 listopada.

- Firmy, które wypłacają wynagrodzenia za grudzień na początku stycznia, a jest to większość, muszą całkowicie zmienić zasady ich opodatkowania i oskładkowania. Od Nowego Roku obowiązywać będzie nowa kwota zmniejszająca podatek, skomplikowane wzory na ulgę dla klasy średniej, nie da się już odliczyć od PIT składki zdrowotnej. Pracownicy dostaną więc inne kwoty na rękę - przekazał dziennikowi Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej.

Aby uniknąć opóźnień w płatności, pracodawcy mogą wypłacić pracownikom wynagrodzenie za grudzień wcześniej, jednak eksperci podkreślają, że może spowodować to szereg różnych problemów. 

Polski Ład. "Największa od 30 lat rewolucja sprawdzająca chaos w podatkach jest już pewna"

23 listopada w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych, o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektóre inne ustawy, które zostały uchwalone przez rząd 29 października. Zamiany liczą 140 stron.

"Polski Ład został opublikowany w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że największa od 30 lat rewolucja sprowadzająca chaos w podatkach jest już pewna! Pozostał nieco ponad miesiąc na zapoznanie się z tym cudem legislacyjnym" - napisał na Twitterze Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 listopada. Wcześniej, na początku listopada, Konfederacja Lewiatan apelowała do Dudy o zawetowanie ustawy. "Zmiany, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców" - podkreślił Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.  

Więcej o: