Nowe przepisy pozwolą oszczędzać w Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Produkcie Emerytalnym (OIPE) od 23 marca 2022 roku. Wtedy wchodzi w życie ustawa, która realizuje unijne rozporządzenie 2019/1238 z 20 czerwca 2019 r.
W OIPE będą mogli oszczędzać Polacy już od 15. roku życia na zasadach podobnych do IKE. "Dochody z inwestowania wpłaconych na OIPE środków będą zwolnione z opodatkowania. Pod warunkiem jednak, że wypłata tych środków nastąpi dopiero po osiągnięciu 60 lat przez oszczędzającego lub 55 lat, ale po nabyciu uprawnień emerytalnych oraz dokonywaniu wpłat na subkonto OIPE co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych albo też dokonaniu ponad połowy wartości wpłat nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia wniosku o ich wypłatę" - wyjaśnia "Rzeczpospolita".
Więcej na temat finansów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W przypadku oszczędzania w zagranicznej instytucji finansowej polski rząd ma pobierać przy wypłacie 10 proc. zryczałtowanego podatku dochodowego. Bez znaczenia będzie to, z jakiego tytułu takie świadczenie z zagranicznego konta lub subkonta będzie wypłacane.
Narodowy Bank Polski przekazał w opinii do projektu ustawy o OIPE pomysł wprowadzenia emerytur w formie dożywotnich rent waloryzowanych inflacją.
"W opinii NBP istotną luką, jaka występuje w polskim systemie dobrowolnych oszczędności emerytalnych, jest brak możliwości otrzymania świadczenia emerytalnego w formie renty dożywotniej z uwzględnieniem waloryzacji wskaźnikiem inflacji" - napisał NBP w opinii do ustawy o OIPE, sygnowanej nazwiskiem prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.