Paszporty covidowe. Niedzielski potwierdza: Przedsiębiorca będzie musiał je weryfikować

- Jeżeli jest restauracja i w niej będzie więcej niż 50 procent gości, to przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że zweryfikował paszporty tym, którzy są ponad limitem - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w TVN24. Zapowiedział też, że wprowadzone zostaną bardzo dokładne kontrole sanepidu w związku z nowymi restrykcjami.

O nowych restrykcjach i kontroli sanepidu Adam Niedzielski mówił we wtorek w TVN24. Minister zdrowia podkreślił także, że przedsiębiorca będzie zobligowany do sprawdzenia paszportów covidowych, jeżeli 50  proc. limit osób w danej placówce zostanie przekroczony. 

Zobacz wideo Czy rząd słucha Rady Medycznej? Neumann: Rząd jej nie słucha, tylko gości od PR

Minister Niedzielski o kontroli paszportów covidowych przez przedsiębiorców i o kontrolach sanepidu 

- W tej chwili nie ma podstawy prawnej do żądania takiego certyfikatu, ale z drugiej strony jest wystarczająca przestrzeń jeśli chodzi o regulacje, która mówi, że w przypadku jeżeli mamy np. na 50 proc. limit zapełnienia kina i ten limit jest osiągany, to kolejne bilety powinny być sprzedawane tylko i wyłącznie za okazaniem paszportu - powiedział minister zdrowia w TVN24. 

Więcej wiadomości na temat COVID-19 znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Minister zdrowia podkreślił także moc regulaminu prezentowanego przez danego przedsiębiorcę lub organizatora imprezy, który musi być przestrzegany przez uczestników. Wspomniał, że jeżeli ktoś nie respektuje postawień bądź regulaminu, to "nie powinno to w ten sposób działać". Zapowiedział przy tym, że kontrole sanepidu będą przeprowadzane z dużą dokładnością. 

- Wczoraj na konferencji, na której informowaliśmy o pakiecie alertowym, podaliśmy informacje, że w tej chwili sanepidy wszystkie (powiatowe, wojewódzkie) będą bardzo uważnie kontrolowały, czy te limity są przestrzegane - poinformował Niedzielski. - Jeżeli jest restauracja i będzie w niej ponad 50 proc. gości, to  przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że zweryfikował paszporty tym osobom, które są ponad limit - dodał. 

Pandemia koronawirusa. Nowe obostrzenia od 1 grudnia 2021 roku

Jak poinformował na poniedziałkowej konferencji (29 listopada) Adam Niedzielski, nowe restrykcje w związku z pandemią zostaną wprowadzone już w środę 1 grudnia i mają trwać do piątku 17 grudnia. Czego będą dotyczyły obostrzenia?

  • 50 proc. obłożenia (obecnie jest 75 proc.) w kościołach, hotelach, gastronomii, obiektach kultury i rozrywki, obiektach sportowych,
  • maksymalnie 100 (obecnie 150) osób na zgromadzeniach i uroczystościach (np. komunie, wesela, dyskoteki),
  • jedna osoba na 15 mkw (obecnie jest jedna osoba na 10 mkw) w placówkach handlowych, na siłowniach, w centrach fitness, na kongresach, w salonach gier i kasynach, w muzeach, na targach i wystawach. 

Minister zdrowia zapowiedział także m.in. uszczelnienie granic (zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich) oraz konieczność odbycia 14-dniowej kwarantanny, w przypadku powrotu z krajów podwyższonego ryzyka, z której nie będzie zwalniał test na koronawirusa. Ma to związek z pojawieniem się omikronu, nowego wariantu koronawirusa, o którym niewiele jeszcze wiadomo.

Więcej o: