DVB-T2 - nowy standard telewizji naziemnej. Co oznacza? Część osób będzie musiała wymienić telewizory

Już od 2022 roku zmieni się standard nadawania programów naziemnej telewizji. Jak informuje Cyfrowa Polska, odbiór standardu w nowej jakości będzie wymagał niekiedy wymiany urządzenia.

W nadchodzącym roku ulepszony zostanie standard nadawania telewizji naziemnej. Obecny sygnał DVB-T, ma zastąpić sygnał w standardzie DVB-T2/HEVC. Jak podkreślił w komunikacie Związek Cyfrowej Polski, niektóre odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej, mogą okazać się niedostosowane do nowego rodzaju sygnału. 

Zobacz wideo Długoletnie rekordy w telewizji polskiej. "Telewizja miała twarz Ireny Dziedzic"

Telewizja naziemna. Nowy rodzaj standardu od 2022 roku

"W związku z nadchodzącą aktualizacją standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2, Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje producentów i dystrybutorów sprzętu elektronicznego, apeluje do konsumentów, aby upewnili się, czy ich telewizory będą w stanie odbierać nowy sygnał, gdy w lipcu przyszłego roku wejdzie w życie zapowiadana zmiana" - możemy przeczytać na stronie internetowej Cyfrowa Polska. Firma dodała także, że wszystkie sprzedawane telewizory od dnia 3 listopada 2021 "muszą umożliwiać odbiór telewizji w nowym standardzie DVB-T2 i obsługiwać kodek HEVC"

Więcej wiadomości o nowych technologiach przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Wrocław: Z Odry wyciągnięto samochód, który może należeć do NATO Wrocław: Z Odry wyciągnięto samochód, który może należeć do NATO

Nowy standard ma zapewnić użytkownikom telewizji naziemnej przede wszystkim wyższą jakość obrazu oraz dźwięku. Zwiększona ma zostać również liczba dostępnych kanałów.

Standard DVB-T2. Czy konieczna będzie wymiana sprzętu?

Przed zmianą standardu, która nastąpi już w 2022 roku, warto upewnić się czy sprzęt, z którego korzystamy na pewno posiada możliwość odbioru sygnału DVB-T2. W przypadku starszych modeli telewizorów, może okazać się, że konieczna będzie jednak całkowita wymiana urządzenia.

Telewizor (zdjęcie ilustracyjne) Telewizory do wymiany. Ponad 2 mln gospodarstw może stracić dostęp do telewizji

- Zdajemy sobie sprawę, że część Polaków korzysta z odbiorników, które aktualnie umożliwiają im odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, lecz mogą okazać się niedostosowane do obsługi nowego typu sygnału. Apelujemy tym samym, aby widzowie dokładnie sprawdzili posiadany sprzęt i zachęcamy do wymiany telewizorów w sposób odpowiedzialny, aby móc korzystać z możliwości nadchodzącego standardu - przekazał Michał Kanownik, Prezes Prezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska. 

Więcej o: