DVB-T2 - nowy standard telewizji naziemnej. Co oznacza? Część osób będzie musiała wymienić telewizory

Już od 2022 roku zmieni się standard nadawania programów naziemnej telewizji. Jak informuje Cyfrowa Polska, odbiór standardu w nowej jakości będzie wymagał niekiedy wymiany urządzenia.

W nadchodzącym roku ulepszony zostanie standard nadawania telewizji naziemnej. Obecny sygnał DVB-T, ma zastąpić sygnał w standardzie DVB-T2/HEVC. Jak podkreślił w komunikacie Związek Cyfrowej Polski, niektóre odbiorniki naziemnej telewizji cyfrowej, mogą okazać się niedostosowane do nowego rodzaju sygnału. 

Zobacz wideo Długoletnie rekordy w telewizji polskiej. "Telewizja miała twarz Ireny Dziedzic"

Telewizja naziemna. Nowy rodzaj standardu od 2022 roku

"W związku z nadchodzącą aktualizacją standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2, Związek Cyfrowa Polska, który reprezentuje producentów i dystrybutorów sprzętu elektronicznego, apeluje do konsumentów, aby upewnili się, czy ich telewizory będą w stanie odbierać nowy sygnał, gdy w lipcu przyszłego roku wejdzie w życie zapowiadana zmiana" - możemy przeczytać na stronie internetowej Cyfrowa Polska. Firma dodała także, że wszystkie sprzedawane telewizory od dnia 3 listopada 2021 "muszą umożliwiać odbiór telewizji w nowym standardzie DVB-T2 i obsługiwać kodek HEVC"

Więcej wiadomości o nowych technologiach przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Nowy standard ma zapewnić użytkownikom telewizji naziemnej przede wszystkim wyższą jakość obrazu oraz dźwięku. Zwiększona ma zostać również liczba dostępnych kanałów.

Standard DVB-T2. Czy konieczna będzie wymiana sprzętu?

Przed zmianą standardu, która nastąpi już w 2022 roku, warto upewnić się czy sprzęt, z którego korzystamy na pewno posiada możliwość odbioru sygnału DVB-T2. W przypadku starszych modeli telewizorów, może okazać się, że konieczna będzie jednak całkowita wymiana urządzenia.

- Zdajemy sobie sprawę, że część Polaków korzysta z odbiorników, które aktualnie umożliwiają im odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, lecz mogą okazać się niedostosowane do obsługi nowego typu sygnału. Apelujemy tym samym, aby widzowie dokładnie sprawdzili posiadany sprzęt i zachęcamy do wymiany telewizorów w sposób odpowiedzialny, aby móc korzystać z możliwości nadchodzącego standardu - przekazał Michał Kanownik, Prezes Prezes Zarządu Związku Cyfrowa Polska. 

Więcej o: