Zmiany na państwowych autostradach od 1 grudnia. Jak zapłacić za przejazd?

Na płatnych odcinkach A2 i A4 kierowcy aut osobowych nie kupią już biletu na bramkach. Zakupu będą mogli dokonać tylko przez aplikację e-Toll oraz w wybranych punktach. Zmiany wchodzą w życie 1 grudnia 2021 roku.

Manualny pobór opłat został wyłączony o północy z 30 listopada na 1 grudnia. Na odcinkach A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica przejazd będzie się już odbywał w tzw. trybie free flow, czyli bez konieczności zatrzymywania się na bramkach. Zmiany dotyczą kierowców pojazdów lekkich. 

Zobacz wideo Trzy osoby zatrzymane w związku z uszkodzeniem 5 pojazdów w Świnorojach

Autostrada A2 i A4. Nowy bilet już od 1 grudnia 2021 roku

Do przejazdu przez wybrane odcinki państwowych autostrad kierowcy od 1 grudnia będą musieli posiadać e-bilet, który zakupią w aplikacji e-Toll. Można pobrać ją na swój telefon przez sklep Google Play lub App Store. Aplikacja nie wymaga od jej użytkowników rejestracji.

Więcej informacji w sprawie zmian na autostradach przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Na odcinkach ze zmienioną metodą płatności za przejazd, obowiązywać będzie również inna organizacja ruchu. Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, ruch ma przebiegać bez konieczności zatrzymywania się. Z kolei miejsca poboru opłat zostaną odpowiednio oznakowane, a ograniczenie prędkości na nich wyniesie 50km/h. 

Elektroniczna i papierowa forma nowego biletu na autostradę

Warto jeszcze raz podkreślić, że zmiany w zakupie i sprzedaży biletów dotyczą wyłącznie dwóch odcinków państwowych płatnych autostrad: A2 (Konin - Stryków) oraz A4 (Wrocław - Sośnica). Jak informuje KAS, celem modyfikacji w sprzedaży jest ułatwienie przejazdu kierowcom i brak zatorów, zwłaszcza w weekendy czy w okresie wakacyjnym. 

Bilet na autostradę można zakupić w formie elektronicznej lub papierowej. Jak przekazuje w Krajowa Administracja Skarbowa, "kierowcy poruszający się autostradami okazjonalnie lub niekorzystający z rozwiązań cyfrowych kupią tradycyjny bilet w stacjonarnych sieciach obsługi naszych partnerów, m.in. PKN Orlen, Lotos".

Więcej o: