Zasiłek opiekuńczy na dziecko na kwarantannie. "Nie musi dojść do zamknięcia szkoły". Nowe wytyczne ZUS

- Nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, aby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy - powiedział rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Nowa interpretacja przepisów wynika z wytycznych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Ubezpieczony rodzic ma prawo do zasiłku w razie konieczności opieki nad chorym dzieckiem, w tym także gdy dziecko zostało poddane izolacji lub kwarantannie. Z zasiłku opiekuńczego może również skorzystać rodzic, który musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do której chodzi dziecko - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Przeczytaj więcej informacji o świadczeniach na stronie głównej Gazeta.pl

Zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku zamknięcia klasy

Jak czytamy w komunikacie ZUS, przez zamknięcie placówki rozumie się zamknięcie całej placówki, a także zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej. Zamknięcie placówki jest "niespodziewane", jeśli ubezpieczony dowiedział się o nim w terminie krótszym niż 7 dni przed jej zamknięciem.

 - W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną za zamknięcie placówki należy uważać również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej. Oznacza to, że nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, aby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy - przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wyjaśnił, że nowa interpretacja przepisów wynika z wytycznych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i jest zgodna z kształtującą się w tym zakresie linią orzeczniczą sądów.

Zasiłek opiekuńczy. Ile wynosi?

Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Otrzymuje go ten rodzic, który wystąpi o wypłatę. Można jednak o niego wystąpić także w sytuacji, gdy inni członkowie rodziny nie mogą zapewnić dziecku opieki.

Zasiłek opiekuńczy za opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat przysługuje maksymalnie przez 60 dni w roku kalendarzowym. Natomiast gdy opieka dotyczy wyłącznie dzieci z niepełnosprawnością (w wieku od 8 do 18 lat, a gdy są chore - od 14 do 18 lat) i innych chorych członków rodziny (w wieku od 14 lat), łączny okres wypłaty zasiłku wynosi maksymalnie 30 dni.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"
Więcej o: