Rząd będzie w końcu płacił Polakom za niepożądane odczyny poszczepienne? Ustawa trafi do Sejmu

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział, że 8 grudnia odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o funduszu kompensacyjnym. O przyjęcie przepisów apelowali w Sejmie posłowie Koalicji Obywatelskiej.
Zobacz wideo Studio Biznes odc. 97

Waldemar Kraska, wiceszef resortu zdrowia, podczas wystąpienia w Sejmie, zapowiedział, że fundusz kompensacyjny, który ma być źródłem odszkodowań dla osób, u których stwierdzono nieprawidłowy odczyn poszczepienny po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19, zostanie wkrótce uruchomiony. Zapowiadana od niemal roku ustawa trafi do Sejmu 8 grudnia - stwierdził przedstawiciel ministerstwa.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerstwo Zdrowia: Będzie fundusz dla osób, u których wystąpił nieprawidłowy odczyn

Zapewnił także, odpowiadając na wątpliwości posłów opozycji, że rząd podejmuje działania mające na celu promowanie szczepień. Kraska zapewnił, że szczepionka przeciw COVID-19 jest nadzieją na powrót do normalności. Stwierdził, że od momentu, kiedy pojawiła się w Polsce, prowadzone są akcje informacyjne mające na celu popularyzację szczepień.

Wskazał, że jedną z nich była kampania 360 stopni, która była skierowana do osób niezaszczepionych. Stwierdził także, że w jej ramach na łamach 200 tytułów prasowy ukazało się ponad 400 publikacji o charakterze edukacyjnym i promocyjnym. Oprócz tego w 145 stacjach radiowych i telewizyjnych wyemitowano spoty informacyjne. Dodał, że od początku roku ukazało się 10,5 tysiąca spotów telewizyjny i 200 mln wyświetleń w usługach typu video.

Minister dodał, że prowadzona była również akcja "Ostatnia prosta" w ramach której szczepienia promowało ponad 30 liderów opinii społecznej. Waldemar Kraska stwierdził, że rząd na bieżąco walczy też z dezinformacją dotyczącą szczepień. Dodał, że w tym celu powołany został specjalny zespół, który od początku Narodowego Programu Szczepień ponad 21 tysięcy razy zareagował na wątki o charakterze dezinformacyjnym.

Nieprawidłowy odczyn po szczepieniu przeciwko COVID-19? Rząd obiecuje

Adam Niedzielski, minister zdrowia, zachęcając Polaków do uczestnictwa w programie szczepień na początku stycznie tego roku, jasno dawał do zrozumienia, że rząd wesprze finansowo osoby, u których wystąpią odczyny. 

"Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł - w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji aż do 100 tys. zł łącznie, czyli zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia" - mówił. Niemal rok po złożeniu tej deklaracji fundusz wciąż jednak nie działa. 

Więcej o: