Ostra podwyżka stóp procentowych w grudniu? Prof. Noga: Powinny wzrosnąć szybko do 2 proc.

Inflacja przebiła kolejne szczyt, w listopadzie tempo wzrostu cen towarów i usług wyniosło aż 7,7 procent - to najwyższy poziom w XXI wieku. Co powinna zrobić w tej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej? Posłuchaj fragmentu środowego "Studia Biznes".

8 grudnia Rada Polityki Pieniężnej ma podjąć decyzję o ewentualnej podwyżce stóp procentowych. Podwyżkę o ponad 50 punktów bazowych (czyli 0,5 punktu procentowego) z powodu rosnącej inflacji oraz słabego złotego przewidują m.in. analitycy banku inwestycyjnego Goldman Sachs. Dużo większą podwyżkę, bo aż o 75 punktów bazowych, zaleca profesor Marian Noga, były członek RPP i wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej. Przypomnijmy, że dziś główna stopa NBP wynosi 1,25 proc.

-  Nie ulega wątpliwości, że 8 grudnia zbiera się Rada Polityki Pieniężnej i powinna podnieść [stopy procentowe - red.] do 2 procent, o 75 procent punktów bazowych. To by pokazało, że NBP zaczyna brać inflację w swoje ręce - powiedział prof. Noga. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy:

Zobacz wideo Stopy procentowe wyhamują inflację? Prof. Noga: Powinny wzrosnąć do 2 proc.

"Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych NBP przyniosły bankom nawet około 4 mld zł dodatkowego zysku w skali roku" - oszacował Narodowy Bank Polski. Z kolei Eryk Łon - jeden z członków obecnej RPP - uznał, że "można rozważyć utrzymanie stóp procentowych bez zmian na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w grudniu". Według niego przemawia za tym bliski moment procesu słabnięcia presji inflacyjnej. 

RPP podniosła stopy procentowe w październiku (o 40 punktów bazowych w przypadku głównej stopy referencyjnej) i w listopadzie aż o 75 punktów bazowych w przypadku stopy referencyjnej, do 1,25 proc.

Zobacz, jak zmiany stóp procentowych wpływają na raty kredytów:

embed
Więcej o: