Czy będzie 15. emerytura na święta Bożego Narodzenia? "Powinna trafić do najbiedniejszych emerytów"

14. emerytura została w listopadzie wypłacona emerytom, którym przysługiwało świadczenie. A co z 15. emeryturą? Większość Polaków chce kolejnej emerytury jeszcze na święta Bożego Narodzenia - wynika z sondażu przeprowadzonego dla "Super Expressu".

14. emerytury otrzymało prawie 7,8 mln osób. 81 proc. seniorów miało prawo do świadczenia w pełnej kwocie tj. 1 250,88 zł brutto - powiadomił 1 grudnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak się okazuje, większość Polaków oczekuje od rządu wprowadzenia kolejnego jednorazowego świadczenia w postaci 15. emerytury.

Emerytury (zdjęcie ilustracyjne) 13. emerytura 2022. Ile wyniesie? Emeryci mogą otrzymać niższą "trzynastkę"

15. emerytura. Większość Polaków "za"

Wzrost cen żywności, prądu i gazu oraz rosnąca inflacja niepokoją wszystkich, także emerytów i rencistów. Z tego powodu "Super Express" zlecił sondaż, w którym zapytano, czy osoby te powinny dostać na święta Bożego Narodzenia dodatkowe świadczenie - czyli 15. emeryturę. Badanie przeprowadził Instytut Badań Pollster.

Za przyznaniem 15. emerytury opowiedziało się 61 proc. respondentów. 39 proc. twierdzi natomiast, że emeryci nie powinni otrzymać już nawet tzw. czternastek.

Przeczytaj więcej informacji o emeryturach na stronie głównej Gazeta.pl

Emeryci (zdjęcie ilustracyjne) Emerytury wzrosną. Ekspert: ale emeryci mogą tego nie odczuć

15. emerytura "powinna trafić do najbiedniejszych emerytów"

Pomysł "piętnastki" poparła wcześniej szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów dr Elżbieta Ostrowska. - Piętnastka powinna trafić do najbiedniejszych emerytów, do tych, którzy mają minimalne świadczenie do 1250 zł brutto - dodał poseł PiS Tadeusz Cymański w rozmowie z "SE".

Jak zauważa dziennik "Fakt", wysokimi cenami nie muszą martwić się politycy, którzy na kontach swoich ugrupowań zgromadzili ogromne pieniądze. Prawo i Sprawiedliwość ma do dyspozycji aż 17 mln złotych. Nowa Lewica - 6,1 mln złotych, a Platforma Obywatelska - 5,7 mln złotych. Stanu konta nie zgodziły się ujawnić partie takie jak PSL i Konfederacja.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: