PIT złożysz w dowolnym urzędzie skarbowym. Zmiana od przyszłego roku

Ministerstwo Finansów zapowiada, że podatnicy w przyszłym roku będą mogli składać deklaracje podatkowe PIT w dowolnym urzędzie w Polsce. - Podatnik nie będzie związany z konkretnym urzędem skarbowym - tłumaczy Magdalena Rzeczkowska, wiceministerka finansów i szefowa Krajowej Administracji Skarbowej.

- W ramach zmian w Krajowej Administracji Skarbowej kierunkiem naszego działania, który zresztą jest związany z ułatwieniami i odbiurokratyzowaniem KAS, jest odmiejscowienie. Odmiejscowienie dokonywania czynności podatkowych - powiedziała Magdalena Rzeczkowska, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.

Dojeżdżasz do pracy? Możesz odliczyć nawet 300 zł (zdjęcie ilustracyjne) Dojazdy do pracy. Jak odliczyć nawet 300 zł miesięcznie za benzynę i bilety?

Wielka zmiana dla podatników od przyszłego roku

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwo Finansów chce, aby podatnicy mogli wkrótce składać zeznania podatkowe w dowolnym miejscu w Polsce, niezależnie od miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności gospodarczej. Wejście w życie zmiany planowane jest na przyszły rok.

- Podatnik nie będzie związany z konkretnym urzędem skarbowym. Planujemy wdrożenie takich funkcjonalności na przestrzeni przyszłego roku. Podatnik będzie mógł składać deklarację w jakimkolwiek miejscu w Polsce, niezależnie od miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności gospodarczej w kraju - podkreśliła wiceszefowa resortu finansów, cytowana przez ISBnews.pl. Dodała, że powrót do przywiązania do konkretnego urzędu skarbowego nie będzie możliwy.

Polski Ład Polski Ład. Przedsiębiorca zapłaci składkę zdrowotną od sprzedaży auta

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Dopóki plany Ministerstwa Finansów nie zmaterializują się do postaci aktu prawnego, podatnicy muszą składać roczne zeznania podatkowe PIT w świetle aktualnie obowiązujących zasad. To oznacza, że deklarację należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego. Wyjaśnienie znajdziemy w art. 17 Ordynacji podatkowej z dnia 29 sierpnia 1997 r.:

Jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika, płatnika, inkasenta lub podmiotu wymienionego w art. 133 § 2
Zobacz wideo Jaki jest stan finansów publicznych? Dudek: Wisimy na włosku wiarygodności Eurostatu
Więcej o: