NBP ocieka złotem i srebrem. Nowe monety już dostępne. Za "jedyne" 19 tys. zł

Nie tylko moneta z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego będzie dostępna dzięki decyzji NBP. Na rynek trafia również inna moneta. Wyceniono ją na sporo, bo 19 tys. zł.

Narodowy Bank Polski rozszerzył swoją. Od 2 grudnia można kupić dwie nowe monety kolekcjonerskie "Skarby Stanisława Augusta - Michał Korybut Wiśniowiecki" (kontynuacja serii) - złotą o nominale 500 zł i srebrną o nominale 50 zł. NBP wycenił je jednak na znacznie więcej, niż nominał. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nowacka o Mejzie: Politycy PiS widzą, że on dostaje wszystko, a oni ciężko pracują i nie dostają nic

NBP oferuje wyjątkowe "skarby"

"Skarby Stanisława Augusta" odwzorowują słynną osiemnastowieczną kolekcję medalierską z wizerunkami królów Polski wykonaną na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Na rewersie monet widnieje przeniesione z medalu popiersie króla (według obrazu pędzla Marcella Bacciarellego) profilem w prawo, w peruce à la lion, z nikłymi wąsikami, z żabotem i w płaszczu ozdobionym floreskami, z Orderem Złotego Runa na wstędze. Na awersie monet czytamy tekst z rewersu medalu (w tłumaczeniu): Z rodu Wiśniowieckich, spokrewnionego z Jagiellonami, syn Jeremiego, bohatera, i Gryzeldy Zamoyskiej, wbrew własnej woli i nadziei, obrany na króla Roku Pańskiego 1669, dnia 19 czerwca, stargany troskami krótkiego królowania i nienawiścią zazdrosnych, umarł we Lwowie Roku Pańskiego 1673, mając lat 34, w 4. roku panowania, dnia 11 listopada.

Budimex podpisał umowę. Warszawa będzie miała nowy mostBudimex podpisał umowę na budowę mostu centrum Warszawy do Pragi-Północ

Nowe monety z NBP. 19 tys. zł

Srebrna moneta o nominale 50 zł zostanie wyemitowana w nakładzie do 5 tys. sztuk i będzie można ją nabyć w cenie 750 zł brutto. Nakład złotej monety o nominale 500 zł wyniesie do 600 sztuk, a cena – 19 tys. zł brutto. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

NBP nie po raz pierwszy wprowadza do obiegu złote monety. Wkrótce na rynek ma trafić również zupełnie wyjątkowa, bo poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu.

Na monecie, wycenianej na 12 tys. zł., pojawi się kilka charakterystycznych elementów. Jednym z najważniejszych jest napis "Warto być Polakiem". To hasło, które, zdaniem NBP, które swoim życiem potwierdził Lech Kaczyński. "Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego dla milionów Polaków, ale także dla mnie osobiście, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był Lech Kaczyński, który całym swoim życiem potwierdzał: Warto być Polakiem!" - pisał Narodowy Bank Polski w kwietniowym komunikacie, kiedy ogłosił emisję banknotu i monety.

'Studio Biznes'Ostra podwyżka stóp procentowych w grudniu? "Powinny wzrosnąć szybko do 2 proc."

Więcej o: