Ministerstwo Finansów październiku przygotowało propozycję podniesienia akcyzy na alkohol i papierosy. Nowelizacja przeszła przez Sejm i trafiła do Senatu. Izba Wyższa sprzeciwiła się jednak tej decyzji i zarekomendowała odrzucenie jej w całości.
Projekt trafił znów do Izby Niższej. Sejm odrzucił jednak propozycję Senatu i na 43. posiedzeniu przegłosował podniesienie akcyzy. Za byli wszyscy obecni posłowie PiS oraz 3 posłów Kukiz'15. Przeciwko głosowali posłowie opozycji z wyjątkiem 7 posłów Lewicy, którzy wstrzymali się od głosu. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Ustawa ma dostosować krajowe przepisy do prawa unijnego. Rząd argumentuje również podniesienie akcyzy troską o zdrowie obywateli.
Senat podał powody odrzucenia ustawy o podwyżce akcyzy, argumentując, że nowelizacja jest niekonstytucyjna w trzech wymiarach - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
Po pierwsze zdaniem Senatu przepisy "budzą zasadnicze zastrzeżenia w świetle zasady równości podatkowej". Chodzi o wyłączenie z podwyżek cydru i perry oraz liquidów do papierosów elektronicznych. Problematyczne w tej materii jest też podwyższenie stawki akcyzy na wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy o rok później niż stawki akcyzy na wyroby nowatorskie.
Drugi powodem odrzucenia przez Senat ustawy, było zbyt krótkie vacatio legis. Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku.
Trzecim powodem były poprawki projektu o nowelizację ustawy z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, co zdaniem Senatu wykracza poza zakres projektu ustawy skierowanego do Sejmu przez Radę Ministrów.
Zgodnie z propozycją rządu od 1 stycznia 2022 roku zaplanowano podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc. (podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. obj.)
Natomiast w latach 2023-2027 alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku mają mieć podwyższaną akcyzę o 5 proc.
Wyłączone z podwyżek cydr i perry mają pozostać "opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu". Ma to na celu wsparcie rozwoju tego segmentu oraz pośrednie wsparcie sadowników, stanowiących filar polskiego rolnictwa - argumentuje MF.
Minimalna stawka akcyzy na papierosy ma wzrosnąć od początku 2022 roku do "105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów". W przyszłym roku paczka papierosów 20 szt. podrożeje więc o 30 groszy, a do 2027 roku cena będzie wyższa o 1,24 zł.
Zmieni się też minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia, która wzrośnie do 100 proc. liczone analogicznie jak w przypadku papierosów.
Od 2023 do 2027 roku akcyza na papierosy ma natomiast wzrastać rokrocznie o kolejne 10 proc.
Podwyżki nie będą dotyczyć liquidów do e-papierosów, cygar oraz cygaretek, bo jak twierdzi rząd, te są zbyt wysokie w Polsce w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, także na tle UE.