USA. Joe Biden zaprezentował nową strategię walki z koronawirusem. Pięć punktów i "nie" dla lockdownów

Prezydent USA Joe Biden przedstawił w czwartek pięciopunktowy plan walki z pandemią Covid-19 w obliczu nadejścia zimy i nowego wariantu koronawirusa Omikron. Zapowiedział jednocześnie, że nie zamierza wprowadzać dodatkowych ograniczeń sanitarnych.

"Będziemy walczyli z wirusem nie za pomocą shutdownów czy lockdownów, ale szerzej dostępnymi szczepieniami, dodatkowymi dawkami, testami i innymi środkami" - powiedział Biden podczas wystąpienia w Narodowym Instytucie Zdrowia (NIH) w Bethesdzie w stanie Maryland pod Waszyngtonem.

Panele fotowoltaiczne, zdjęcie ilustracyjne.Rewolucja w fotowoltaice. Sejm właśnie przegłosował zmiany w OZE

Biden oznajmił, że eksperci NIH ostrzegli go, że zimą Amerykę czeka nowa fala zakażeń. Wyraził przy tym nadzieję, że w obliczu tego zagrożenia, a także nowego wariantu koronawirusa, walka z Covid-19 przestanie być tak upolityczniona jak dotychczas. Cytował w tym kontekście badanie, z którego wynikało, że 30 proc. Amerykanów, którzy dotąd odmawiali zaszczepienia się, teraz mogą zmienić zdanie.

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Koronawirus w USA. Joe Biden przedstawił pięciopunktowy plan

Prezydent przedstawił pięciopunktowy plan walki z koronawirusem zimą, skupiony przede wszystkim na szerszym udostępnieniu dodatkowych dawek szczepionek. W ramach akcji promocji szczepień wiadomości na ten temat otrzymają seniorzy. Dodatkowo administracja zamierza udostępnić wszystkim Amerykanom darmowe testy domowe na Covid-19.

Biały Dom planuje też zaostrzenie reżimu sanitarnego na granicach i wymagania testów na koronawirusa, wykonanych w ciągu 24 godzin przed odlotem (dotąd były to trzy dni).

Więcej na temat koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Uruchomione mają też zostać nowe rodzinne punkty szczepień i mobilne kliniki. Prezydent zapowiedział ponadto zachęcenie szkół do zmiany polityki w sprawie Covid-19, która ma teraz opierać się na częstych badaniach narażonych osób w miejsce dotychczasowej dwutygodniowej kwarantanny.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP) osk/ mal/

***

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Polski ŁadPolski Ład. Przedsiębiorca zapłaci składkę zdrowotną od sprzedaży auta

Więcej o: