Jak przygotować się na brak prądu? Poradnik na blackout od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Blackout, czyli przerwa w dostawie prądu w zelektryfikowanym świecie może być dotkliwa. Dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało poradnik, jak się na to przygotować. RCB odpowiada również, czy Polsce grozi blackout.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało krótki zestaw rad, jak przygotować się na blackout. Jednocześnie RCB uspokaja, że Polsce nie grożą przerwy w dostawie prądu

Na chwilę obecną Polska nie jest zagrożona blackoutem. Post ma charakter działań edukacyjnych i prewencyjnych

- pisze RCB na Twitterze. 

Brak zagrożenia blackoutem potwierdza również Urząd Regulacji Energetyki. "Prezes URE monitoruje dostawy paliw dla elektroenergetyki. Na dziś brak jest zagrożenia dostaw, a bazując na codziennych raportach, widzimy, że odpowiednie, wymagane prawem rezerwy w polskim systemie elektroenergetycznym, są zapewniane" - podkreśla Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka Urzędu Regulacji Energetyki w odpowiedzi na pytanie portalu Bankier.pl

Więcej na temat sytuacji w kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zgodnie z definicją agencji blackout to rozległa awaria energetyczna i należy do najpoważniejszych zagrożeń m.in. dla infrastruktury krytycznej. Brak energii elektrycznej, nawet przez krótki czas, powoduje nie tylko całkowitą dezorganizację warunków życia ludności, ale może mieć wpływ na bezpieczeństwo obywateli i państwa.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

Blackout w Polsce. Jak się przygotować?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na wypadek blackout ma trzy rady:

  • Latarkę, świece, apteczkę i dokumenty trzymaj w łatwo dostępnym miejscu.
  • Wyposaż się przenośną ładowarkę – tzw. powerbank.
  • Zabezpiecz zapasy jedzenia, które nie wymaga użycia prądu przy przechowywaniu i przygotowywaniu.

Blackout w Europie

Zagrożenie blackoutami rośnie w całej Europie. Przed przerwami w dostawie prądu ostrzegają swoich obywateli rządy Niemiec, Austrii, Hiszpanii, a także Włoch. Prądu w tych krajach może nie być nawet kilka dni. 

Rzeczniczka URE poinformowała, że urząd zdaje sobie sprawę z trudnej sytuacji na kontynencie i obaw, jakie budzi. - W celu przeciwdziałania ewentualnym niedoborom mocy w Polsce został wprowadzony (ustawą z 2017 r. o rynku mocy) mechanizm mający przeciwdziałać możliwości wystąpienia blackoutu, tj. rynek mocy - uspokaja rzeczniczka.

Więcej o: