Zakaz handlu. Czy 5 grudnia to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte?

Do końca 2021 roku zostały już tylko dwie niedziele handlowe. Czy jedną z nich będzie najbliższa niedziela 5 grudnia? Czy jutro sklepy będą otwarte? Gdzie zrobić zakupy w niedziele?

Zakaz handlu w niedzielę rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził niemal trzy lata temu, początkowo w łagodniejszej formie. Przepisy były jednak sukcesywnie zaostrzane, do momentu, w którym przewidziano w ciągu całego roku zaledwie siedem niedziel handlowych. W takiej formie przepisy obowiązują od 2020 roku.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

Czy jutro jest niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte 5 grudnia?

5 grudnia to niedziela niehandlowa, większość sklepów powinna być więc zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe.

Zakaz handlu nie dotyczy aptek oraz stacji benzynowych. Otwarte mogą być także restauracje, kawiarnie, cukiernie czy kwiaciarnie.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Prawo przewiduje również wyjątek dla placówek pocztowych. W tym roku zaczęło korzystać z niego większość sieci handlowych. Część ze sklepów takich firm jak Biedronka, Lidl, Auchan czy Intermarche jest więc otwarta w każdą niedzielę, bo deklarują, że pełnią również funkcję poczty.

W lutym jednak wejdzie w życie aktualizacja ustawy, która uszczelnia przepisy. Doprecyzowują one, że w niedziele mogą być otwarte te sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że min. 40 proc. ich dochodów pochodzi z tej właśnie działalności. 

Kiedy niedziele handlowe w 2021? [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie. Mają one ułatwić świąteczne zakupy, sklepy będą więc otwarte w niedziele podczas dwóch tygodni poprzedzających Boże Narodzenie.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku jest krótki:

  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: