Zakaz handlu. Czy 5 grudnia to niedziela handlowa? Czy dzisiaj sklepy są otwarte?

Do końca 2021 roku zostały już tylko dwie niedziele handlowe. Czy jedną z nich jest niedziela 5 grudnia? Czy dzisiaj sklepy będą otwarte? Gdzie zrobić zakupy w niedziele?

Zakaz handlu w niedzielę rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził niemal trzy lata temu, początkowo w łagodniejszej formie. Przepisy były jednak sukcesywnie zaostrzane, do momentu, w którym przewidziano w ciągu całego roku zaledwie siedem niedziel handlowych. W takiej formie przepisy obowiązują od 2020 roku.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Huawei nova 9 zaskakuje aparatem i nie tylko [TEST]

Czy dzisiaj jest niedziela handlowa? Czy sklepy są otwarte 5 grudnia?

5 grudnia to niedziela niehandlowa, większość sklepów powinna być więc zamknięta. W tym dniu nieczynne są przede wszystkim galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe.

Zakaz handlu nie dotyczy aptek oraz stacji benzynowych. Otwarte mogą być także restauracje, kawiarnie, cukiernie czy kwiaciarnie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Prawo przewiduje również wyjątek dla placówek pocztowych. W tym roku zaczęło korzystać z niego większość sieci handlowych. Część ze sklepów takich firm jak Biedronka, Lidl, Auchan czy Intermarche jest więc otwarta w każdą niedzielę, bo deklarują, że pełnią również funkcję poczty.

W lutym jednak wejdzie w życie aktualizacja ustawy, która uszczelnia przepisy. Doprecyzowują one, że w niedziele mogą być otwarte te sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że min. 40 proc. ich dochodów pochodzi z tej właśnie działalności.

Kiedy niedziele handlowe w 2021? [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu zaplanowanych na 2021 rok niedziel handlowych zostały już tylko dwie. Mają one ułatwić świąteczne zakupy, sklepy będą więc otwarte w niedziele podczas dwóch tygodni poprzedzających Boże Narodzenie.

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku jest krótki:

  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: