Emerytura stażowa - najnowsze informacje. Będzie nowy wiek emerytalny dla chętnych?

Emerytura stażowa czeka w Sejmie na I czytanie. Projekt "Solidarności" ma umożliwić przejście na wcześniejszą emeryturę. Ile będzie trzeba przepracować, by pójść na emeryturę?

Projekt emerytur stażowych znalazł się 28 października 2021 r. na liście ustaw, które czekają na pierwsze czytanie w Sejmie. Jak na razie nie pojawił się jednak w planie obrad i nie jest jasne, kiedy Sejm zajmie się ustawą. Ma na to jednak trzy miesiące od daty złożenia projektu. Parlament musi więc zająć się ustawą do połowy stycznia 2022 roku. 

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? Oto cztery rzeczy, które warto wiedzieć na temat Huawei nova 9 [TOPtech]

Emerytura stażowa. O co chodzi? 

W połowie października "Solidarność" złożyła w Sejmie podpisy 235 tys. osób pod obywatelskim projektem emerytury stażowej. Zgodnie z propozycją związkowców, kobiety uzyskałyby prawo do emerytury po przepracowaniu 35 lat, a mężczyźni po 40 latach pracy. Warunkiem miałoby też być uzbieranie kapitału, który pozwoli na wypłatę co najmniej emerytury minimalnej (obecnie 1022,30 zł netto).

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Związkowcy podkreślają, że przejście na emeryturę po przepracowaniu odpowiedniego czasu nie będzie jednak obowiązkiem, a jedynie prawem. 

Jeśli w tym czasie wpłaciło się składki pozwalające na wypłatę co najmniej minimalnej emerytury, każdy będzie miał prawo dokonać wyboru, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek

- tłumaczy "Solidarność".

Czy umowa zlecenie wlicza się do stażu pracy?

Do ustalenia podstawy emerytury brana jest pod uwagę kwota bazowa obowiązująca w dniu zgłoszenia wniosku, czyli 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, pomniejszonego o potrącone składki na ubezpieczenia społeczne. Co jednak w przypadku, gdy naszą formą zatrudnienia przez lata była umowa zlecenie?

Jako że umowy cywilnoprawne nie podlegają uregulowaniom Kodeksu pracy, to okres zatrudnienia na podstawie m.in. umowy zlecenie nie jest wliczany do stażu pracy.

Więcej o: