Salmonella w jajach młodości. GIS ostrzega: partia jajek zakładu z Siedlec zakażona groźną bakterią

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożyciem jaj z chowu klatkowego jednej partii firmy Produkcja Jaj Konsumpcyjnych Genowefa Kowieska z Siedlec. Badania wykazały obecność Salmonelli na powierzchni skorupek oraz w "treści" jaj.

Jak ostrzega w swoim komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny, spożycie jajek bez właściwej obróbki termicznej lub przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy.

GIS ostrzega. Salmonella w partii jajek

Ostrzeżenie GIS dotyczy produktu:

  • Nazwa produktu: 10 Świeżych jaj z chowu klatkowego, klasa A, klasa wagowa L, Jaja młodości Genowefa Kowieska,
  • Numer partii/ Data minimalnej trwałości: 06.12.2021,
  • Kod na skorupkach jaj: 3PL 14261338,
  • Producent: Produkcja Jaj Konsumpcyjnych Genowefa Kowieska, Żelków Kolonia,
  • ul. Siedlecka 35, 08-110 Siedlce, numer zakładu pakowania jaj: PL 14265903.

Producent wstrzymuje wprowadzanie na rynek jaj z "podejrzanego" kurnika

Producent poinformował wszystkich odbiorców przedmiotowej partii jaj o podjętych działaniach, wycofaniu z rynku skażone partii i jej utylizacji. 3 grudnia Powiatowy lekarz Weterynarii w Siedlcach pobrał urzędowe próby z "podejrzanego" kurnika o numerze identyfikacyjnym 14261338. "Producent oświadczył, iż do dnia otrzymania wyników prób urzędowych nie będzie wprowadzał na rynek jaj z kurnika o nr WNI 14261338." - informuje GIS.

Organy Inspekcji Weterynaryjnej oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej monitorują działania podejmowane przez przedsiębiorców.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

GIS wydał zalecenia dla konsumentów

Nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami.

Zobacz wideo Dziennikarza na delegacji porwał irański wywiad. Żona musiała ratować go sama
Więcej o: