Polski Ład to "kolejny impuls inflacyjny". Firmy podniosą ceny, a Kowalski zapłaci więcej

- Polski Ład to będzie kolejny impuls inflacyjny i impuls do wzrostu cen. Jeżeli przedsiębiorca będzie musiał zapłacić wyższe podatki, to koniec końców podniesie ceny za towary i usługi - powiedział Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy z Konfederacji Lewiatan w TVN24 BiS. - Nie jestem fanem tego, by pokazywać, że osoby najsłabiej zarabiające zyskają na Polskim Ładzie, bo tak dużo nie zyskają - dodał.

Polski Ład, czyli największa rewolucja podatkowa od dekad, wejdzie w życie już 1 stycznia 2022 r. Ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw została uchwalona 29 października. 16 listopada podpisał ją Andrzej Duda. We wtorek 23 listopada opublikowano ustawę w Dzienniku Ustaw - zmiany liczą 140 stron. Zmiany podatkowe dotkną kilkanaście milionów polskich pracowników.

Wyższe podatki i składka zdrowotna to wyższe ceny za towary i usługi

- Wynagrodzenia, które otrzymamy 1 stycznia, będą już naliczane według nowych zasad - powiedział Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy z Konfederacji Lewiatan na antenie TVN24 BiS. Tłumaczył, że Polski Ład zwiększy wynagrodzenie netto części podatników - najczęściej będą to osoby z dochodami do 5700 zł brutto. Zmiany będą neutralne dla zarabiających w przedziale od 5700 do 11 tys. zł brutto i zmniejszą wypłaty "na rękę" osób zarabiających powyżej 11 tys. zł brutto.

Doradca podatkowy z Konfederacji Lewiatan wyjaśnił również, jak Polski Ład wpłynie na inflację w Polsce. - Ostatnio mówimy, że mamy problem z bardzo wysoką inflacją. Polski Ład to będzie kolejny impuls inflacyjny i impuls do wzrostu cen. Jeżeli przedsiębiorca będzie musiał zapłacić wyższe podatki, wyższą składkę zdrowotną, nie będzie mógł jej pomniejszyć o podatek, to koniec końców podniesie ceny za towary i usługi, które sprzedaje - powiedział.

- Kowalski, który miał 50 czy 100 złotych zyskać na Polskim Ładzie, idąc na zakupy, od razu zostawi więcej w sklepie albo zapłaci za usługę więcej niż 50 czy 100 złotych. Więc nie jestem fanem tego, by pokazywać, że te osoby najsłabiej zarabiające zyskają na Polskim Ładzie, bo tak dużo nie zyskają - dodał.

Przeczytaj więcej informacji o Polskim Ładzie na stronie głównej Gazeta.pl

Polski Ład. Wielkie zmiany już od 2022 roku

Polski Ład zakłada m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł, po którego przekroczeniu stawka podatku wynosi 32 proc. Polski Ład oferuje tzw. ulgę dla klasy średniej. Skorzystają z niej osoby zatrudnione na etacie, które osiągają roczne przychody z umów o pracę od 68 412 zł do 133 692 zł.

Zmiany podatkowe dotyczą także emerytów. Od 2022 roku emerytury do 2,5 tys. zł będą zwolnione z podatku. To oznacza, że emeryci i renciści zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł. Polski Ład wprowadzi również zmiany, które będą niekorzystne dla Polaków. Jedną z nich jest podniesienie składki zdrowotnej do 9 proc. bez możliwości jej odliczenia od podatku.

Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych
Więcej o: