Nowe obostrzenia w sklepach. Ministerstwo Zdrowia: Zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań

- Zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań - ogłosili przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia na wtorkowej konferencji prasowej. Nowe limity obowiązywać będą od 15 grudnia. Obejmą również sklepy i galerie handlowe. Obiekty pozostaną otwarte. Co się zmieni?

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach spowodowanych epidemią. "Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa" - czytamy w komunikacie resortu. 

Więcej informacji o koronawirusie na stronie głównej Gazeta.pl

Nowe obostrzenia. Jakie limity w sklepach i galeriach handlowych? 

Zmiany obowiązywać będą od 15 grudnia. Dotyczyć będą zarówno sklepów, galerii handlowych jak i siłowni oraz innych miejsc użyteczności publicznej.

  • W sklepach i handlowych obowiązywać będzie limit w wysokości jednej osoby na 15 m kw. Do tej pory limit to jedna osoba na 10 mkw. 
  • Identyczny limit (jedna osoba na 15 m kw.) obowiązywać będzie w siłowniach, bibliotekach, muzeach oraz kasynach. Do tej pory również obowiązywał tu jedna osoba na 10 mkw. 

Protesty podczas COP26 COP26. Politycy debatują, aktywiści protestują. "Zakończcie zdradę"

Niedzielski: Sytuacja się ustabilizowała, ale potrzebne obostrzenia

Szef resortu zdrowia zapewniał, że czwarta fala słabnie. - Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa - omikron - stwierdził Adam Niedzielski.

Oprócz nowych obostrzeń w sklepach i galeriach obowiązywać będą też inne. "Od 15 grudnia wprowadzamy limity 30 proc. obłożenia lokalu w restauracjach, barach i hotelach. Zamknięte będą dyskoteki, kluby. Zwiększenie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę" - podaje ministerstwo. 

Polacy kupują testy na COVID w aptekach Polacy boją się kwarantanny? Kupują dziesiątki tysięcy testów na COVID

Więcej o: