Wtorkowe (7 grudnia) uzgodnienia dają możliwość zastosowania mocno obniżonych stawek VAT, czyli niższych niż 5 proc. i 0 proc. stawki VAT do siedmiu określonych kategorii towarów i usług wymienionych w załączniku do dyrektywy. Chodzi między innymi o żywność, leki, książki, panele słoneczne i urządzenia medyczne.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
Porozumienie w tej sprawie zostało przyjęte jednogłośnie. Projekt trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego do konsultacji ostatecznego tekstu z terminem do marca 2022 r. Przepisy wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
"Od samego początku Polska zdecydowanie popierała szybkie przyjęcie reformy systemu VAT w Unii, by zapewnić państwom członkowskim większą elastyczność i równy dostęp do obniżonych stawek VAT" - skomentowało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej. Zadowolenie z porozumienia wyraził też unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni.
"Porozumienie w sprawie unowocześnienia przepisów dotyczących stawek VAT to bardzo dobra wiadomość. To wynik długich negocjacji i dowód na to, że dla chcącego wszystko jest możliwe, że dla Europy można zrobić wiele. Państwa członkowskie będą miały większą elastyczność i ich krajowe systemy VAT będą lepiej odzwierciedlać krajowe decyzje polityczne zgodnie ze wspólnymi europejskimi priorytetami takimi jak transformacja ekologiczna i cyfrowa oraz oczywiście ochrona zdrowia publicznego" - skomentował unijny komisarz.
Wcześniej rząd przy okazji prezentacji pakietu antyinflacyjnego zapowiadał, że mógłby obniżyć VAT na żywność do zera. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że Komisja Europejska nigdy nie zgadza się na obniżenie tej opłaty do zera. Zgoda Unii Europejskiej oznacza, że polski rząd będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania, lecz dopiero wtedy, gdy przepisy wejdą w życie.
***
Rada Polityki Pieniężnej w środę decyduje o stopach procentowych. Ekonomiści spodziewają się kolejnej podwyżki. Jak na razie, w październiku i listopadzie główna stopa wzrosła o 115 punktów bazowych. Co to oznacza dla kredytobiorców i dlaczego jest ważne dla nas wszystkich? Wasze pytania zadamy ekspertowi. Przysyłajcie je na adres: news_gazetapl@agora.pl.