Tarcza antyinflacyjna może zostać przedłużona? Zapowiedź ministra finansów

Minister finansów Tadeusz Kościński powiedział, że działanie tarczy antyinflacyjnej może zostać przedłużone, jeśli "będzie taka konieczność". Tłumaczył, że jeśli inflacja będzie wysoka, "na pewno będziemy rozważać, jak możemy dalej pomagać".

W środę (8 grudnia) Sejm zajmie się projektami zawartymi w tarczy antyinflacyjnej. Chodzi o zmianę stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe oraz o tzw. dodatek osłonowy. Najważniejsze elementy tarczy mają obowiązywać przez pierwsze trzy miesiące 2022 r., jednak jak mówił dziś minister finansów, powyższe rozwiązania mogą zostać przedłużone, jeśli będzie tego wymagała sytuacja ekonomiczna.

- Jak będzie taka konieczność, że dalej będzie inflacja na bardzo wysokim poziomie, to musimy pomóc biedniejszym i na pewno będziemy rozważać, jak możemy dalej pomagać - powiedział Tadeusz Kościński w Programie 1 Polskiego Radia.

Przeczytaj więcej informacji o inflacji na stronie głównej Gazeta.pl

Tarcza antyinflacyjna wprowadza dodatek osłonowy. Kto z niego skorzysta?

Tarcza antyinflacyjna o łącznej wartości 10 mld zł składa się z sześciu elementów:

  • obniżka cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum UE, 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw,
  • obniżka cen gazu od stycznia do marca 2022 r. - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.),
  • 0 proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych,
  • obniżka cen energii elektrycznej od stycznia do marca 2022 r. - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.),
  • obniżenie kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek branżowy od 400 do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego,
  • oszczędności w administracji i w budżecie.

- Wprowadzamy dodatek osłonowy według kryteriów dochodowych, od 400 zł do ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego. Wypłacany będzie w dwóch ratach w 2022 r. - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Dodatek osłonowy otrzyma 5,2 mln gospodarstw domowych. Osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe, które mają dochody nieprzekraczające 2100 zł  miesięcznie, mogą liczyć na 400 zł dodatku w skali roku.

W większych gospodarstwach domowych, które chcą skorzystać z dodatku osłonowego, dochód nie może przekraczać 1500 zł na osobę miesięcznie. W przypadku rodzin składających się z 2-3 osób dopłata wyniesie 600 zł w skali roku. Dla gospodarstw domowych od 4 do 5 osób będzie to 850 zł. Jeszcze większe rodziny otrzymają 1150 zł w skali roku. W przypadku największego dodatku, dopłata wyniesie w przeliczeniu nieco ponad 95 zł miesięcznie.

Zobacz wideo Najdroższe święta od lat. Jakiego wzrostu cen możemy się spodziewać w grudniu?
Więcej o: