Błaszczak: Podpisaliśmy z USA umowę na dostawę 300 pojazdów wojskowych Cougar

Polska podpisała umowę na dostawę 300 używanych pojazdów MRAP typu Cougar z USA - powiadomił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Minister nie podał jednak ceny zakupu pojazdów.

Informację dotyczącą podpisania umowy przekazał na Twitterze. "Podpisaliśmy z USA umowę na dostawę 300 używanych pojazdów MRAP typu COUGAR. Pojazdy wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym trafią do Wojska Polskiego w I kwartale 2022 r. i wzmocnią m.in. potencjał jednostek rozlokowanych we wschodniej Polsce" - napisał szef MON.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

MRAP Cougar 4x4 Mariusz Błaszczak: Polska kupi od USA 300 używanych pojazdów wojskowych

Bartłomiej Sienkiewicz o zakupie amerykańskich pojazdów: Dezorganizujący koszmar

Jak mówił w połowie listopada rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek w rozmowie z Defence24.pl, amerykańskie pojazdy mają zaspokoić bieżące potrzeby Sił Zbrojnych RP.

MRAP Cougar to konstrukcja z początku XXI w. produkowana na bazie rozwiązań konstrukcyjnych pojazdów odpornych na miny. Portal podaje, że jednostka powstała "w odpowiedzi na pilną potrzebę operacyjną zgłoszoną przez Korpus Piechoty Morskiej USA na bazie doświadczeń z działań w Iraku". Pierwsze zamówienie złożyło w kwietniu 2004 r. Zasięg MRAP to 966 km, a prędkość maksymalna - 105 km/h.

Panzerkampfwagen V Panther Niemcy. Emeryt ukrywał czołg w piwnicy. Grozi mu pół miliona euro kary

Były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz skomentował zakup używanych pojazdów MRAP typu COUGAR na Twitterze. "Zakupy 'calówek' w systemie metrycznym to dezorganizujący koszmar. Prędzej czy później odbije się na zdolnościach obronnych RP" - napisał.

Zobacz wideo Manewry wojsk Białorusi i Rosji Zapad-21. Scenariusz: obrona przed atakiem NATO, a następnie kontratak
Więcej o: