Warto poczekać z kupnem mieszkania? "To, że będzie taniej nie oznacza, że będzie łatwiej"

Wzrost stóp procentowych ostudzi rozgrzany do czerwoności rynek mieszkaniowy prognozował w środowym "Studiu Biznes" ekonomista dr Adam Czerniak, dyrektor w Polityka Insight. Czy zatem warto poczekać teraz z zakupem mieszkań? Posłuchaj fragmentu rozmowy.

Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe. Główna stopa poszła w górę o 50 punktów bazowych, zgodnie z oczekiwaniami analityków. Tym samym wzrosła do 1,75 proc. To już poziom wyższy niż przed pandemią. Decyzja RPP sprawi, że znacząco wzrosną nie tylko raty kredytów, ale obniży się także zdolność kredytowa. Jak zatem zachowa się rynek mieszkaniowy, czy warto czekać na obniżki cen? Posłuchaj fragmentu środowego "Studia Biznes" 

Zobacz wideo Idzie spadek cen nieruchomości? Dr Czerniak: Spodziewam się, że ceny wyhamują

Stopy procentowe wzrosły trzeci miesiąc z rzędu, łącznie już o 165 punktów bazowych, do poziomu 1,75 proc. Pierwszy raz Rada zdecydowała się na to w październiku. Wtedy było to zaskoczeniem. Analitycy PIE przygotowali tabelę, która pokazuje o ile wzrosną raty kredytów w przypadku dalszego podnoszenia stóp procentowych.

Rata kredytu po obecnej podwyżce stóp wzrosną:

  • przy kredycie na 200 tys. zł - o 53 zł,
  • przy kredycie na 300 tys. zł - o 79 zł,
  • przy kredycie na 400 tys. zł - o 106 zł,
  • przy kredycie na 500 tys. zł - o 132 zł,
  • przy kredycie na 600 tys. zł - o 159 zł.
Więcej o: