"Polski Ład". Warszawa straci ponad 1 mld zł. Już wzrosła opłata za zajęcia dla dzieci

Samorząd Warszawy co roku w czasie ferii zimowych organizuje wypoczynek dla dzieci w ramach akcji "Zima w Mieście". Stołeczny Urząd Miasta poinformował, że w przyszłym roku opłaty za udział w akcji będą wyższe. Podkreślono, że to skutek "Polskiego Ładu".
Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych

Stołeczny Urząd Miasta zakomunikował, że na skutek wprowadzonego przez PiS "Polskiego Ładu", w przyszłym roku Warszawa straci z powodu rządowego programu ponad 1 mld zł, "co wiąże się z koniecznością wprowadzania radykalnych oszczędności i cięć w budżecie miasta". W związku ze stratami wzrośnie opłata dla dzieci, które wezmą udział w przyszłorocznej "Zimie w Mieście".

"Zima w Mieście". Rodzice zapłacą o 30 złotych więcej niż rok wcześniej

W ramach tej akcji w czasie ferii zimowych dzieci i młodzież mogą brać udział w zajęciach w warszawskich placówkach edukacyjnych, kulturalnych i sportowych. W 2022 r. opłaty dla uczestników wyniosą: 35 zł dziennie za opiekę i 15 zł dziennie za wyżywienie (obiad oraz śniadanie lub podwieczorek), czyli w sumie 50 zł - aż o 30 zł więcej niż w 2021 r. Poinformowano, że dotychczas miasto przeznaczało na ten program 10 mln zł rocznie.

"Podniesienie stawki za wyżywienie jest związane z galopującą inflacją - ajenci, którzy obsługują akcję, nie są w stanie dostarczyć dzieciom odpowiednio zbilansowanego i wartościowego wyżywienia za dotychczasowe stawki" - tłumaczy warszawski Urząd Miasta, podkreślając, że dzieci z rodzin w najtrudniejszej sytuacji materialnej będą zwolnione z opłat.

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Władze stolicy dodały, że z powodu "Polskiego Ładu", ogromnego wzrostu cen energii, gazu i usług, podwyżek dla nauczycieli oraz płacy minimalnej "w przyszłorocznym budżecie na miejską edukację zabraknie 248 mln zł". W ramach oszczędności Warszawa m.in. zawiesi program "Warszawa w Klasie. Klasa z Warszawą" - czyli dofinansowanie dla szkół na zakup dla uczniów biletów do kin, teatrów i innych instytucji; ograniczy wydatki na remonty placówek oświatowych, oraz skróci godziny pracy w niektórych przedszkolach i świetlicach.

Więcej o: