Korea Południowa zainwestuje w budowę CPK. Horała: W przyszłym tygodniu poznamy lokalizację lotniska

Korea Południowa zaangażuje się kapitałowo w budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. W czwartek podpisała z Polską porozumienie zacieśniające współpracę przy realizacji projektu. - W przyszłym tygodniu poznamy preferowaną przez inwestora lokalizację CPK - zapowiedział wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Dokument podpisany w czwartek (9 grudnia) zapowiada zaangażowanie kapitałowe Korei Południowej w polski projekt infrastrukturalny oraz stwarza warunki do podjęcia kolejnych wspólnych działań, koncentrujących się na ocenie finansowej projektu i studiach wykonalności - czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury.

Porozumienie zakłada działania zmierzające do wspólnego przedsięwzięcia w formule joint venture, w którym Koreańczycy mają objąć mniejszościowy pakiet udziałów. "Spółka Incheon International Airport Corporation, która od początku roku świadczy specjalistyczne usługi doradcze na rzecz CPK, potwierdza słuszność działań w celu zaangażowania kapitałowego w polski projekt. Do końca przyszłego roku obie strony wypracują szczegółowe warunki wspólnej inwestycji" - czytamy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Lokalizację CPK mamy poznać w przyszłym tygodniu

- Z perspektywy czasu oceniam prowadzone wspólnie ze stroną koreańską działania jednoznacznie pozytywnie. Dzisiaj wykonujemy duży krok w kierunku uczynienia z części lotniskowej CPK wspólnej inwestycji Polski i Korei Południowej. Taki ruch pozwoli na połączenie południowokoreańskiej wiedzy i doświadczenia z polską ambicją i potencjałem. To też jednoznaczny sygnał, że CPK to inwestycja przemyślana, dobrze zaplanowana i pozytywnie rokująca - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Port Solidarność w pierwszym etapie będzie posiadał dwie drogi startowe o długości 4000 m każda i będzie największym lotniskiem w Europie Środkowo-Wschodniej. W części lotniskowej inwestycja jest na etapie zaawansowanych badań środowiskowych i terenowych, przygotowywania master planu i wykupu nieruchomości, a w części kolejowej - opracowywania studiów wykonalności projektowania.

Również w czwartek Marcin Horała zapowiedział, że "w przyszłym tygodniu zostanie zaprezentowana preferowana przez inwestora lokalizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego". Zaznaczył, że decyzja środowiskowa przesądza o dokładnej lokalizacji inwestycji.

Centralny Port Komunikacyjny zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3.000 hektarów, zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w  pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami, w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić powstanie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Zobacz wideo Hołownia nie chce współpracować z PO? Pytamy o to Donalda Tuska
Więcej o: