Zakaz handlu. Czy 12 grudnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Czy 12 grudnia jest niedziela handlowa? Gdzie dzisiaj można zrobić zakupy? Jakie sklepy będą dziś otwarte? Gdzie zrobić zakupy? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje od niemal czterech lat. To jeden ze sztandarowych projektów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo przepisy obowiązywały częściowo i niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. Od 2020 roku ustawa przewiduje tylko siedem niedziel handlowych w roku. 

Zobacz wideo Ekspert PIE: Nakręca się spirala cenowo-płacowa [Q&A Gazeta.pl]

Czy 12 grudnia jest niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

12 grudnia jest niedzielą handlowa. Otwarte są zatem wszystkie sklepy i centra handlowe. Zakupy można zrobić też w zazwyczaj zamkniętych w niedziele drogeriach czy księgarniach. Niedziela handlowa 12 grudnia związana jest ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Z tego powodu również kolejna niedziela 19 grudnia będzie handlowa. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Niedziele handlowe na 2022 rok są również już znane, ponieważ określono je ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 30 stycznia 2022 r.
  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.

Zakaz handlu uszczelniony

Mimo zakazu handlu, spora część sieci handlowych w Polsce od połowy roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Sejm przegłosował już jednak nowelizację ustawy, która wejdzie w życie z początkiem lutego i uszczelni przepisy. W niedziele niehandlowe będą mogły być otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że 40 proc. przychodów pochodzi z tej działalności. 

Więcej o: