Polski Ład od stycznia. Składka zdrowotna wzrośnie, ale jest sposób by oszczędzić 330 zł

Polski Ład wchodzi w życie na początku roku. Jedna ze zmian dotyczy składki zdrowotnej. Płacąc grudniową składkę wcześniej można jednak oszczędzić 330 zł.

Pierwszym etapem zmian z Polskiego Ładu jest wprowadzenie pakietu podatkowego. Przepisy zostały już uchwalone i w życie wchodzą od nowego roku. Jedną ze zmian jest usunięcie odliczenia składki zdrowotnej od podatków dla przedsiębiorców. Jest jednak haczyk.

Zobacz wideo Ekspertka wyjaśnia, dlaczego inflacja najbardziej dotknie najbiedniejszych

Składkę zdrowotną można odliczyć wcześniej

Przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, składki ZUS muszą spłacić do 10. dnia kolejnego miesiąca. Można jednak zrobić to wcześniej. 

Płacąc składkę zdrowotną w styczniu rozliczenie odbędzie się na nowych zasadach. Jeśli płatność zostanie dokonana jeszcze w grudniu, będzie można ją odliczyć od podatku, na starych zasadach. Liczy się bowiem data faktycznej zapłaty składki. Warto więc uregulować ją jeszcze w grudniu, co pozwoli zaoszczędzić 328,78 zł. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

ZUS jednak podkreśla, że nie wystarczy opłacenie samej składki zdrowotnej - podaje portal pit.pl. W odpowiedzi na pytanie jednego z obywateli Zakład poinformował, że trzeba opłacić "wszystkie należne składki, do który opłacania jest zobowiązany płatnik składek, tj. na wszystkie ubezpieczenia i fundusze, a nie tylko na samo ubezpieczenie zdrowotne, jedną wpłatą na nadany płatnikowi indywidualny numer rachunku składkowego NRS".

Dokumenty rozliczeniowe można złożyć później, nawet do 15 stycznia 2022 roku. Ważne jest jednak również, by nie występowały żadne zaległości za wcześniejsze okresy. "W takim przypadku w pierwszej kolejności z wpłaty zostaną rozliczone wcześniejsze należności, a różnica w składkach za grudzień będzie musiała zostać dopłacona" - dodał ZUS.

Polski Ład zmienia rozliczenie składki zdrowotnej

Brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej to tylko jedna ze zmian. W zależności od formy opodatkowania, składka może wynosić 4,9 proc. (dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym) lub 9 proc. Zmieni się też podstawa wymiaru składki zdrowotnej.

Należy podkreślić, że składki zdrowotne przedsiębiorców na podatku liniowym nie mogą być niższe niż 9 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego od 1 stycznia roku składkowego. Natomiast przedsiębiorcy opodatkowani kartą podatkową będą zobowiązani w przyszłym roku opłacać składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. minimalnego wynagrodzenia roku składkowego. Będzie to kwota 270,90 zł, gdyż minimalna miesięczna pensja wzrośnie do 3 010 zł.

Więcej o: