Inflacja. Polacy obawiają się wzrostu cen bardziej niż kryzysu na granicy czy epidemii [SONDAŻ]

Polacy w 2022 roku najbardziej obawiają się wzrostu cen - tak wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez SW Research. Za tą opcją opowiedziało się aż 42 proc. badanych.
Zobacz wideo Kto blokuje pieniądze dla Polski? Tusk: To Kaczyński i Ziobro

SW Research przeprowadziło badanie dla rp.pl, w którym zapytano Polaków o ich największe obawy związane z nadchodzącym nowym rokiem. Zdecydowanie najwięcej badanych opowiedziało się za wzrostem cen.

Władimir Putin podczas wideokonferencji z Joe BidenemJoe Biden i Władimir Putin rozmawiali on-line ponad dwie godziny [ZDJĘCIA]

Sondaż: Czego najbardziej obawiają się Polacy?

"Czego obawia się Pani/Pan najbardziej w 2022 roku?" - tak brzmiało pytanie zadane przez SW Research w dniach 7-8 grudnia 2021 roku za pośrednictwem panelu online. W sondażu wzięło udział 800 pełnoletnich internautów.

Z badania wynika, że zdecydowana większość Polaków obawia się wzrostu cen - tę odpowiedź wybrało aż 42,50 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu uplasował się rozwój epidemii koronawirusa (15,10 proc.), na trzecim widmo wojny Rosji z Ukrainą (10,90 proc.). W dalszej kolejności Polacy zagłosowali za pogłębieniem się konfliktu Polski z Unią Europejską (10 proc.) oraz pogłębieniem kryzysu na polsko-białoruskiej granicy (9,90 proc.).

5 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma zdania, 4,10 proc. najbardziej obawia się "czegoś innego", natomiast 2,50 proc. zadeklarowało, że nie obawia się niczego.

Więcej informacji gospodarczych przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk KowalczykMinistra spytano o drożyznę. "Syn przysłał mi zdjęcie. Chleb po 1,7 zł"

Inflacja. Żywność podrożała średnio o 7 proc. Rząd wprowadza pakiet antyinflacyjny

Według szacunku GUS, inflacja w listopadzie była najwyższa od 2000 roku i wyniosła 7,7 proc. Eksperci z portalu dlahandlu.pl przeanalizowali jej wpływ na ceny żywności. Z analiz wynika, że podwyżki są już widoczne na paragonach, a do tego promocje oferowane przez sklepy są mniej spektakularne niż w poprzednich latach. Według ekspertów BNP Paribas, ceny żywności i napojów wzrosły o 7 proc.

W związku z inflacją rząd zdecydował się na wprowadzenie pakietu antyinflacyjnego, który zakłada obniżkę podatków na gaz, energię, paliwa i ogrzewanie. Do tego rodziny w najtrudniejszej sytuacji mogą liczyć na dodatek osłonowy wynoszący od 400 do 1400 zł rocznie.

Więcej o: