"GW": ZUS wypłacił podwójne czternaste emerytury, teraz chce zwrotu pieniędzy. "Pojedyncze przypadki"

W pojedynczych przypadkach na konta emerytów wpłynęły podwójne "czternaste" emerytury. Informator ZUS-u w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznaje, że winny jest system informatyczny. Czy do akcji będzie teraz wkraczał komornik? Sprawę komentuje też ZUS.

"ZUS wypłacił podwójne 14. emerytury. Teraz prosi o zwrot. Jak nie stracić omyłkowej piętnastki"? - pełny tekst przeczytasz w "Gazecie Wyborczej" w serwisie Wyborcza.biz.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych popełnił błąd, w wyniku którego niektórzy seniorzy otrzymali podwójne czternaste emerytury. Do tajnego pisma w tej sprawie dotarła "Gazeta Wyborcza". ZUS domaga się zwrotu omyłkowo przesłanych środków. Emeryci odbierają też telefony w sprawie.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Skąd pieniądze na obiecywane 1600 zł netto minimalnej emerytury? Robert Biedroń odpowiada

ZUS wypłacił niektórym podwójną "czternastkę". System zadziałał automatycznie

Jak doszło do pomyłki? Informator serwisu twierdzi, że w przypadku pobierania dwóch świadczeń - np. emerytury i wypłaty za chorobę zawodową, system automatycznie dokonywał dwóch wypłat. - System nie skojarzył, że jedna osoba może pobierać dwa świadczenia, i stąd pomyłka - twierdzi rozmówca "GW". 

Dziennik wyjaśnia też, co zamierza zrobić ZUS, kiedy emeryt, który otrzymał "podwójną" wypłatę odmówi jej zwrotu. "Można grzecznościowo prosić świadczeniobiorcę o zwrot nadpłaconej 14. emerytury" - czytamy w wewnętrznym piśmie, do którego dotarła "GW". Urzędnicy mogą więc jedynie prosić o zwrot, ale nie mogą nasyłać komornika.

Po więcej informacji zapraszamy do lektury tekstu w "Wyborczej". 

ZUS komentuje: Pojedyncze przypadki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystąpienie błędu potwierdza, podkreśla jednak, że skala problemu jest marginalna. "Zidentyfikowaliśmy jedynie trzy przypadki omyłkowo wypłaconych podwójnych czternastych emerytur, czyli to kropla w morzu wszystkich spraw" - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. 

Podkreślił, że czternaste emerytury otrzymało blisko osiem mln osób. Kwota wypłaconych świadczeń przekroczyła z kolei 9 mld zł. 

Czternasta emerytura. Ile wynosi "na rękę"? Kiedy wypłata? Komu przysługuje?

Czternasta emerytura to dodatkowe świadczenie dla seniorów. Zgodnie z deklaracjami rządu wypłacone zostanie wyłącznie w tym roku. W wieloletnim planie finansowym przesłanym przez rząd do Unii Europejskiej pod koniec kwietnia, nie pojawił się bowiem projekt kontynuowania wypłat "czternastek".

Świadczenie w pełnej wysokości nie przysługuje wszystkim. Emeryci, którzy otrzymują mniej niż 2900 zł brutto, otrzymają pełną czternastkę w wysokości najniższej emerytury, tj. 1250,88 zł brutto. Na rękę jest to 1022,30 zł. Osoby, które otrzymują wyższe świadczenie, dostaną odpowiednio mniejszą czternastkę. Ci, którzy dostają więcej niż 4100 zł brutto, świadczenia w praktyce nie otrzymają. 

Większość Polaków chce kolejnej emerytury 

Emeryci, którzy otrzymali nieprzewidziane przez ZUS "piętnastki" pieniądze będą musieli oddać. Nie oznacza to jednak, że dodatkowych wypłat nie przyjęliby z zadowoleniem. Szefowa Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów dr Elżbieta Ostrowska wypowiedziała się w tej kwestii i poparła pomysł "piętnastki". 

Podobnego zdania są niektórzy przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy. - Powinna trafić do najbiedniejszych emerytów, do tych, którzy mają minimalne świadczenie do 1250 zł brutto - stwierdził poseł PiS Tadeusz Cymański w rozmowie z "SE".

Więcej o: