Polska nie dostanie szybko pieniędzy z KPO? Unijny komisarz: Nie widzę już takiej możliwości

- Stanowisko Komisji Europejskiej jest jasne: niezależność wymiaru sprawiedliwości, likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie sędziów odsuniętych od orzekania - tak przedstawiciel Komisji Europejskiej mówi o warunkach, które musi spełnić Polska, by otrzymać środki z KPO.

Thierry Breton, komisarz UE ds. obrony i jednolitego rynku, ocenił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" relacje Polski z Unią Europejską. Odniósł się też do kwestii Krajowego Planu Odbudowy. Do kraju wciąż bowiem nie trafiły środki w ramach KPO.

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zbigniew Janas był gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (13.12)

Polska bez szans na pieniądze? Unijny komisarz: Stanowisko Komisji jest jasne

Spośród wszystkich krajów Unii pieniędzy lub terminu ich wypłaty nie zobaczyła tylko Polska. Czy jest szansa, że otrzymamy środki w tym roku? 

Nie widzę już takiej możliwości

- stwierdził Breton w rozmowie z dziennikiem. Podkreślił jednocześnie, z e prowadzone są "intensywne negocjacje, by środki uruchomić możliwie szybko. 

- Stanowisko Komisji Europejskiej jest jednak jasne: niezależność wymiaru sprawiedliwości, likwidacja Izby Dyscyplinarnej, przywrócenie sędziów odsuniętych od orzekania. To wszystko trzeba bez zwłoki rozwiązać. Nie wolno karać polskich obywateli, którzy oczekują, że rząd skoncentruje się na tym, co określi przyszłość Polski, w tym transformacja ekologiczna i cyfrowa - dodał przedstawiciel Komisji Europejskiej. 

Skutki uderzenia tornad w środkowych USAGubernator po przejściu tornad: Niektóre miasteczka zniknęły

"Pieniądze za praworządność"? Breton: Zobowiązania wynikające z traktatów

Polityk odniósł się też do możliwości wstrzymania wypłat z unijnych funduszy. Możliwe bowiem, że Komisja Europejska uruchomi mechanizm "pieniądze za praworządność". Będzie to oznaczało, że nie tylko KPO, ale i tradycyjne unijne transfery będą mogły być wstrzymane. 

- Polacy w referendum w 2003 roku przytłaczającą większością głosów poparli akcesję do Unii. Już wtedy były zaś zobowiązania wynikające z traktatów, one się nie zmieniły. Miały na celu ochronę praw każdego z nas - stwierdził Breton. 

EmerytkaZUS wypłacił podwójne czternaste emerytury, teraz chce zwrotu pieniędzy

Konflikt z UE eskaluje. Morawiecki mówi o wojnie, Ziobro o kolonii

O tym, że spór polskiego rządu z Unią Europejską narasta, świadczą wypowiedzi polityków. Premier Mateusz Morawiecki na łamach "Financial Times" ocenił, że negocjacje z Komisją Europejską odbywają się z "pistoletem przy głowie". - Co się stanie, jeśli Komisja Europejska rozpocznie III wojnę światową? Będziemy bronić naszych praw każdą bronią - powiedział premier w październiku

W weekend Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla tego samego tytułu stwierdził, że będzie "domagał się tego, by Polska zawiesiła wpłaty do UE" - o ile konflikt będzie eskalował. - Nigdy nie zgodzimy się, aby Polska miała status kolonii - dodał polityk Solidarnej Polski. 

Politycy Zjednoczonej Prawicy często podważają też sens obecności Polski w UE. Twierdzą, że nasz kraj stracił na tym finansowo. Tymczasem, jak wylicza Mikołaj Fidziński, Polska "na czysto", tj. po odliczeniu składek członkowskich, otrzymała już z Unii Europejskiej ok. 630 mld zł. 

,Jaka mogłaby być Polska bez Unii Europejskiej? Próbujemy sobie wyobrazić

Więcej o: