Tarcza antyinflacyjna nie pomoże na wzrost cen? Polacy nie mają o niej dobrego zdania [SONDAŻ]

Ponad 70 proc. Polaków uważa, że tarcza antyinflacyjna nie rozwiąże problemu wzrostu cen oraz wysokich rachunków za gaz i prąd. Niewiele ponad 20 proc. jest zdania, że rządowa propozycja pomoże w walce z inflacją - wynika z sondażu United Surveys przeprowadzonego dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Tarcza antyinflacyjna zakłada m.in. czasową obniżkę akcyzy na paliwa i prąd, obniżkę VAT i wprowadzenie dodatku osłonowego. Jak mówił 29 listopada premier Mateusz Morawiecki, pakiet ten może zostać wdrożony jeszcze w grudniu.

Tarcza antyinflacyjna jest odpowiedzią na rosnącą inflację. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 7,7 proc. licząc rok do roku - wynika z opublikowanego przez GUS szybkiego odczytu. Inflacja w Polsce jest najwyższa od stycznia 2000 r., a zdaniem niektórych ekspertów może wzrosnąć nawet do 10 proc.

Przeczytaj więcej informacji o inflacji na stronie głównej Gazeta.pl

Tarcza antyinflacyjna. 70 proc. Polaków uważa, że nie pomoże na wzrost cen

Jak Polacy oceniają tarczę antyinflacyjną? Zdaniem 43,4 proc. ankietowanych rządowa propozycja nie rozwiąże problemu rosnących rachunków, a 27,1 proc. wybrało odpowiedź: "Raczej nie" - wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Z kolei 14,4 proc. Polaków jest zdania, że pakiet antyinflacyjny "raczej pomoże" na wzrost cen i rachunków, a "zdecydowanie tak" odpowiedziało 6,1 proc. badanych. 9 proc. ankietowanych nie ma zdania.

Tarcza antyinflacyjna. Jakie są jej założenia?

Tarcza antyinflacyjna o łącznej wartości 10 mld zł składa się z sześciu elementów:

  • obniżka cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum UE, 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw,
  • obniżka cen gazu od stycznia do marca 2022 r. - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.),
  • 0 proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych,
  • obniżka cen energii elektrycznej od stycznia do marca 2022 r. - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.),
  • obniżenie kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek branżowy - od 400 do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego,
  • oszczędności w administracji i w budżecie.

Rząd chce również wprowadzić tzw. dodatek osłonowy. Miałoby go otrzymać 5,2 mln gospodarstw domowych. Osoby prowadzące jednoosobowe gospodarstwa domowe, które mają dochody nieprzekraczające 2100 zł  miesięcznie, mogą liczyć na 400 zł dodatku w skali roku.

W większych gospodarstwach domowych, które chcą skorzystać z dodatku osłonowego, dochód nie może przekraczać 1500 zł na osobę miesięcznie. W przypadku rodzin składających się z 2-3 osób dopłata wyniesie 600 zł w skali roku. Dla gospodarstw domowych od 4 do 5 osób będzie to 850 zł. Jeszcze większe rodziny otrzymają 1150 zł w skali roku. W przypadku największego dodatku, dopłata wyniesie w przeliczeniu nieco ponad 95 zł miesięcznie.

Zobacz wideo Jak inflacja zastanie nas w 2022 roku? Ekspert komentuje
Więcej o: