Na początku do oddziałów ZUS wpływała masa wniosków o ponowne przeliczenie emerytury. Świadczeniobiorcy nie wiedzieli bowiem, że taka opcja jest brana pod uwagę wyłącznie w uzasadnionych i wyjątkowych przypadkach. Którzy emeryci mogą wystąpić o ponowne przeliczenie świadczenia po 65. roku życia?
Jak informuje ZUS, ponowne przeliczenie świadczenia jest możliwe w przypadku osób, które osiągnęły wiek emerytalny i wciąż są zatrudnione - czyli nadal odprowadzają składki. Drugim powodem ponownego przeliczenia emerytury może być również odnalezienie brakujących dokumentów sprzed 1999 roku, które informują o świadczeniu pracy.
Zastosowanie nowych tablic GUS, dotyczących średniej długości życia, ma natomiast sens tylko wobec osób, które przeszły/przejdą na emeryturę między 1 kwietnia 2021 a 31 marca 2022. Jak podaje infor.pl, przeliczanie "starych" emerytur nie spełnia wyżej wymienionych przesłanek - wówczas emeryci muszą liczyć się z decyzją odmowną.
- Krótko mówiąc, przeliczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy emeryt dalej pracuje i na jego konto wpływają składki lub wtedy, gdy pomimo przyznania mu (po osiągnięciu wieku emerytalnego) prawa do emerytury kontynuuje działalność zawodową i dlatego ZUS nie rozpoczął jeszcze wypłaty jego emerytury - wyjaśnia w rozmowie z portalem rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku Iwona Kowalska-Matis.
Przeczytaj więcej o emeryturach na stronie głównej Gazeta.pl
Jak informowaliśmy wcześniej, najwięcej wniosków w sprawie ponownego przeliczenia emerytury wpływa od osób z tzw. starego systemu oraz od niepracujących emerytów z "nowego systemu". Osoby te składają wnioski najczęściej powołując się właśnie na nowe tabele GUS. - Składanie wniosków jest bezcelowe i generuje tylko niepotrzebną "papierologię" - dodaje w infor.pl Iwona Kowalska-Matis.