Szef rządu mówił we wtorek (14 grudnia) na konferencji prasowej, że przeanalizowano elementy, które wchodzą w skład tarczy antyinflacyjnej. Zapowiedział, że pakiet antyinflacyjny będzie rozwijany "wraz z kolejnymi potrzebami" i "będziemy dokładać kolejne elementy".
- Zadziałaliśmy w maksymalny możliwy sposób. Wysyłamy dzisiaj kolejne pismo do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zgodę na zmniejszenie podatku VAT od paliwa - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
Sejm uchwalił w czwartek (9 grudnia) nowelizację ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Za jej przyjęciem głosowało 436 posłów, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.
Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, po grudniowej obniżce olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (po uwzględnieniu VAT - o 10 gr), a od 1 stycznia do 31 maja przyszłego roku - o 5 gr za litr (z VAT o 6 gr). Natomiast benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia - o 11 gr/l (z VAT o 18 gr/l).
Przeczytaj więcej informacji o podatkach na stronie głównej Gazeta.pl
Łączna wartość tarczy antyinflacyjnej ma wynieść 10 mld zł. Składać się będzie z sześciu elementów:
Tzw. dodatek osłonowy ma pomóc osobom o niskich dochodach w związku ze wzrostem cen żywności i energii elektrycznej. Będzie on przyznawany w wysokości od 400 do nawet 1150 zł. Wypłaty dodatku będą odbywać się w dwóch ratach. O wypłacanej kwocie zdecyduje kryterium dochodowe: