Wyższa akcyza na alkohol i papierosy od 2022 r. Prezydent podpisał nowelę ustawy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Zmiany obejmują podwyżki stawek akcyzy m.in. na alkohol, papierosy i tytoń. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r.

Nowelizacja zakłada podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc. (podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. obj.) Natomiast w latach 2023-2027 alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku mają mieć podwyższaną akcyzę o 5 proc.

Przeczytaj więcej informacji o podatkach na stronie głównej Gazeta.pl

Ministerstwo Finansów podało cenę wódki w roku 2023 Ministerstwo wódki i zakąski. Resort finansów podał cenę za pół litra w 2022 r.

Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Wyłączone z podwyżek cydr i perry mają pozostać "opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu". Ma to na celu wsparcie rozwoju tego segmentu oraz pośrednie wsparcie sadowników, stanowiących filar polskiego rolnictwa - argumentuje MF.

Minimalna stawka akcyzy na papierosy ma wzrosnąć od początku 2022 r. do "105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów". W przyszłym roku paczka papierosów 20 szt. podrożeje więc o 30 groszy, a do 2027 r. cena będzie wyższa o 1,24 zł. Zmieni się też minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia, która wzrośnie do 100 proc. liczone analogicznie jak w przypadku papierosów.

Bartłomiej M. Były rzecznik MON oskarżony o sprzedaż wódki "Misiewiczówka" bez zezwolenia

Co jeszcze zmienia nowelizacja ustawy?

Nowela wydłuża również termin, w którym podmioty obowiązane mogą prowadzić na dotychczasowych zasadach księgi kontroli, ewidencje i dokumentacje - do końca grudnia 2022 r., a także przesuwa termin wejścia w życie przepisów ustawy nowelizującej dotyczących prowadzenia ewidencji i dokumentacji w postaci elektronicznej na 1 stycznia 2023 r.

Deklarowanym celem ustawy jest ograniczenie dostępności cenowej napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych oraz ich substytutów, co ma realizować zadania rządu w zakresie polityki prozdrowotnej. Ponadto zmiany mają zniwelować skutki inflacji, jaka - według ustawodawcy - w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych. Część przepisów ustawy wchodzi w życie 31 grudnia tego roku, pozostała część od 1 stycznia 2022 r.

Zobacz wideo Czy przed szczepieniem na COVID-19 i po nim można spożywać alkohol?
Więcej o: