Nowelizacja zakłada podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie o 10 proc. (podwyżka nie obejmie cydru i perry o zawartości alkoholu do 5 proc. obj.) Natomiast w latach 2023-2027 alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku mają mieć podwyższaną akcyzę o 5 proc.
Przeczytaj więcej informacji o podatkach na stronie głównej Gazeta.pl
Wyłączone z podwyżek cydr i perry mają pozostać "opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu". Ma to na celu wsparcie rozwoju tego segmentu oraz pośrednie wsparcie sadowników, stanowiących filar polskiego rolnictwa - argumentuje MF.
Minimalna stawka akcyzy na papierosy ma wzrosnąć od początku 2022 r. do "105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów". W przyszłym roku paczka papierosów 20 szt. podrożeje więc o 30 groszy, a do 2027 r. cena będzie wyższa o 1,24 zł. Zmieni się też minimalna stawka akcyzy na tytoń do palenia, która wzrośnie do 100 proc. liczone analogicznie jak w przypadku papierosów.
Nowela wydłuża również termin, w którym podmioty obowiązane mogą prowadzić na dotychczasowych zasadach księgi kontroli, ewidencje i dokumentacje - do końca grudnia 2022 r., a także przesuwa termin wejścia w życie przepisów ustawy nowelizującej dotyczących prowadzenia ewidencji i dokumentacji w postaci elektronicznej na 1 stycznia 2023 r.
Deklarowanym celem ustawy jest ograniczenie dostępności cenowej napojów alkoholowych oraz wyrobów tytoniowych oraz ich substytutów, co ma realizować zadania rządu w zakresie polityki prozdrowotnej. Ponadto zmiany mają zniwelować skutki inflacji, jaka - według ustawodawcy - w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych. Część przepisów ustawy wchodzi w życie 31 grudnia tego roku, pozostała część od 1 stycznia 2022 r.