Wysokie ceny gazu. Europie grozi rekordowo niski poziom zapasów surowca w magazynach

Poziom zapełnienia magazynów gazu w Europie może osiągnąć rekordowo niski poziom do końca zimowego sezonu grzewczego - wskazują dane brukselskiej organizacji Gas Infrastructure Europ. Tymczasem ceny tego surowca wciąż utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.

Ceny gazu wzrosły w tym tygodniu niemal do rekordowych poziomów z października bieżącego roku. Obecną sytuację spowodowały niskie temperatury, obawy o możliwe zakłócenia dostaw surowca z Rosji i konflikt wokół gazociągu Nord Stream 2.

Według danych z wtorku (14 grudnia) z londyńskiej giełdy ICE Futures gaz w kontraktach holenderskiego TTF, największego hubu gazowego UE, osiągnął wartość 120 euro za MWh. Ceny tego surowca w Europie skoczyły od początku 2021 r. do października aż o 700 proc. - zauważa Reuters. Szok cenowy energii i ropy również przyczynia się do większej presji inflacyjnej.

Przeczytaj więcej informacji o surowcach na stronie głównej Gazeta.pl

Inflacja w górę, ceny prądu wyraźnie rosnąCeny prądu to nie wszystko. "Za 10 lat nam grożą długie godziny blackoutów"

"Zapasy gazu mogą spać poniżej 15 proc."

Poziom zapełnienia magazynów gazu w Europie może osiągnąć rekordowo niski poziom do końca zimowego sezonu grzewczego - wskazują dane brukselskiej organizacji Gas Infrastructure Europe (GIE). W październiku europejskie i brytyjskie magazyny były zapełnione w 75 proc., ale poziom ten spadł do około 63 proc. na początku grudnia. To oznacza, że konsumenci i firmy będą musiały przez dłuższy czas zmagać się ze znacznie wyższymi cenami za gaz - pisze Reuters.

- Przy obecnym poziomie rosyjskiego eksportu zapasy magazynowe mogą spaść do końca marca poniżej 15 proc. w przeciętnych warunkach pogodowych, co stanowi rekordowo niski poziom - powiedział w rozmowie z agencją Massimo Di-Odoardo, wiceprezes ds. badań Europe Gas & LNG w Wood Mackenzie. - Nie spodziewamy się normalizacji poziomu zapasów gazu przed listopadem 2022 r. - dodał James Huckstepp, kierownik EMEA Gas Analytics w S&P Global Platts.

Ceny węgla w portach na całym świecie utrzymują się na najwyższych poziomach od kilkunastu lat (zdjęcie ilustracyjne)Zapasy węgla w elektrowniach i ciepłowniach na krytycznym poziomie

Komisja Europejska wystąpi z propozycją. Chodzi o gaz

Tymczasem jak mówiła w niedzielę (12 grudnia) ministerka spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock, nie można wydać zgody na działanie gazociągu Nord Stream 2. - W obecnej sytuacji gazociąg nie może uzyskać zezwolenia, ponieważ nie spełnia wymogów europejskiego prawa energetycznego, a kwestie bezpieczeństwa pozostają nierozwiązane - mówiła.

Oczekuje się, że Komisja Europejska zaproponuje system, który pozwoli państwom członkowskim UE na dobrowolnie wspólne kupowanie gazu celem utworzenia rezerw strategicznych. Według agencji Reuters, szczegóły w tej kwestii mają zostać przedstawione w tym tygodniu, lecz "wszelkie działania prawdopodobnie nadejdą zbyt późno, aby zwiększyć obecny poziom zapasów" surowca.

Zobacz wideo Piotr Woźny: Przed polską energetyką dekada gigantycznych wyzwań
Więcej o: