Rząd obiecuje Polakom pieniądze. "Rodzina 2+2 zyska 1076 zł". Kogo tak naprawdę osłoni tarcza?

Nawet 1731 zł może zyskać rodzina dzięki tarczy antyinflacyjnej - chwali się rząd. Większości gospodarstw trudno będzie jednak spełnić warunki kwalifikujące do tak wysokiego dodatku. Inflacja dotknie tymczasem wszystkich. W listopadzie sięgnęła niemal 8 proc.

Inflacja osiągnęła niespotykany od dziesięcioleci poziom. W listopadzie, jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, wyniosła 7,8 proc. To wynik nieco gorszy, niż wskazywały na to szacunki GUS-u opublikowane w połowie listopada. 

Zobacz wideo Artur Soboń był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (15.12)

Tempo utraty wartości pieniądza jednak bez wątpienia rośnie, bo jest o 1 proc. wyższe niż w październiku. Zdaniem przedstawicielem rządu niebezpieczne dla gospodarki procesy mają częściowo zostawać wstrzymane dzięki specjalnemu pakietowi działań. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Rząd obiecuje nawet 1731 zł zysku. Ale tarcza nie osłoni wszystkich

Tarcza antyinflacyjna, jak zapewnia rząd, zrekompensuje Polakom część podwyżek. W jaki sposób? Kancelaria Premiera opublikowała kilka przykładów. 

Rodzina 2+2, mieszkanie w bloku. Zysk: 1076 zł. Na tę kwotę, zgodnie z wyliczeniami rządowych ekspertów, składa się 44 zł "odzyskane" w rachunku za energię elektryczną, 77 zł oszczędności przyniesie niższy rachunek za gaz i ciepło. O 105 zł tańsze ma być paliwo.  Najwięcej zyskają jednak ci, którzy zakwalifikują się do tzw. dodatku osłonowego. Ma on zrekompensować drożejącą żywność i wyniesie w przypadku rodziny 850 zł.

Rodzina 2+4, dom ogrzewany węglem. Zysk: 1731 zł. W drugim podanym przez rząd przykładzie oszczędności na energii elektrycznej mają wynieść 66 zł. Gaz ziemny i ciepło mają pozwolić zaoszczędzić 17 zł, a paliwo 210. I w tym wypadku największy zysk - 1437,50 zł, wynika z dodatku osłonowego. Nie będzie on jednak przysługiwał wszystkim. 

Rodzina 2+3, dom ogrzewany gazem. Zysk: 643 zł. W przypadku braku pakietu osłonowego tarcza antyinflacyjna też może przynieść oszczędności. W kolejnym przykładzie największy zysk wynika z niższych kosztów gazu ziemnego i ciepła - mają być niższe o 376 zł. Oszczędności na energii wynieść mają 57 zł, a na paliwie 210 zł. 

Małżeństwo emerytów, mieszkanie w bloku. Zysk: 739 zł. Na tarczy zyskać mają też seniorzy. I w tym wypadku na kwotę zysku w największym stopniu składa się dodatek osłonowy - wyniesie bowiem 600 zł. Niższa energia pozwoli zaoszczędzić 31 zł, gaz ziemny i ciepło 56 zł a paliwo 52 zł. 

Polacy zyskają na tarczy sporo. Jeśli ogrzewają się gazem lub "załapią" się na dodatek

Jednym z najważniejszych elementów tarczy jest dodatek osłonowy. Rekompensata za rosnące ceny żywności nie przysługuje jednak wszystkim. Kluczowy jest tu dochód i wielkość gospodarstwa domowego. I tak w przypadku gospodarstw dwu i trzyosobowych maksymalny zysk wynosi 600 zł. 850 zł otrzymają rodziny czteroosobowe i pięcioosobowe, a 1150 zł dla rodzin składających się z co najmniej sześciu osób dodatek wynosi 1150 zł.

Warunkiem do uzyskania dodatku jest osiąganie dochodu nie wyższego niż 1500 zł na osobę miesięcznie. 

Więcej o: