Rząd obiecuje Polakom pieniądze. "Rodzina 2+2 zyska 1076 zł". Kogo tak naprawdę osłoni tarcza?

Nawet 1731 zł może zyskać rodzina dzięki tarczy antyinflacyjnej - chwali się rząd. Większości gospodarstw trudno będzie jednak spełnić warunki kwalifikujące do tak wysokiego dodatku. Inflacja dotknie tymczasem wszystkich. W listopadzie sięgnęła niemal 8 proc.

Inflacja osiągnęła niespotykany od dziesięcioleci poziom. W listopadzie, jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, wyniosła 7,8 proc. To wynik nieco gorszy, niż wskazywały na to szacunki GUS-u opublikowane w połowie listopada. 

Zobacz wideo Artur Soboń był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (15.12)

Tempo utraty wartości pieniądza jednak bez wątpienia rośnie, bo jest o 1 proc. wyższe niż w październiku. Zdaniem przedstawicielem rządu niebezpieczne dla gospodarki procesy mają częściowo zostawać wstrzymane dzięki specjalnemu pakietowi działań. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Skutki uderzenia tornad w środkowych USAGubernator po przejściu tornad: Niektóre miasteczka zniknęły

Rząd obiecuje nawet 1731 zł zysku. Ale tarcza nie osłoni wszystkich

Tarcza antyinflacyjna, jak zapewnia rząd, zrekompensuje Polakom część podwyżek. W jaki sposób? Kancelaria Premiera opublikowała kilka przykładów. 

Rodzina 2+2, mieszkanie w bloku. Zysk: 1076 zł. Na tę kwotę, zgodnie z wyliczeniami rządowych ekspertów, składa się 44 zł "odzyskane" w rachunku za energię elektryczną, 77 zł oszczędności przyniesie niższy rachunek za gaz i ciepło. O 105 zł tańsze ma być paliwo.  Najwięcej zyskają jednak ci, którzy zakwalifikują się do tzw. dodatku osłonowego. Ma on zrekompensować drożejącą żywność i wyniesie w przypadku rodziny 850 zł.

Rodzina 2+4, dom ogrzewany węglem. Zysk: 1731 zł. W drugim podanym przez rząd przykładzie oszczędności na energii elektrycznej mają wynieść 66 zł. Gaz ziemny i ciepło mają pozwolić zaoszczędzić 17 zł, a paliwo 210. I w tym wypadku największy zysk - 1437,50 zł, wynika z dodatku osłonowego. Nie będzie on jednak przysługiwał wszystkim. 

Rodzina 2+3, dom ogrzewany gazem. Zysk: 643 zł. W przypadku braku pakietu osłonowego tarcza antyinflacyjna też może przynieść oszczędności. W kolejnym przykładzie największy zysk wynika z niższych kosztów gazu ziemnego i ciepła - mają być niższe o 376 zł. Oszczędności na energii wynieść mają 57 zł, a na paliwie 210 zł. 

Małżeństwo emerytów, mieszkanie w bloku. Zysk: 739 zł. Na tarczy zyskać mają też seniorzy. I w tym wypadku na kwotę zysku w największym stopniu składa się dodatek osłonowy - wyniesie bowiem 600 zł. Niższa energia pozwoli zaoszczędzić 31 zł, gaz ziemny i ciepło 56 zł a paliwo 52 zł. 

Polacy zyskają na tarczy sporo. Jeśli ogrzewają się gazem lub "załapią" się na dodatek

Jednym z najważniejszych elementów tarczy jest dodatek osłonowy. Rekompensata za rosnące ceny żywności nie przysługuje jednak wszystkim. Kluczowy jest tu dochód i wielkość gospodarstwa domowego. I tak w przypadku gospodarstw dwu i trzyosobowych maksymalny zysk wynosi 600 zł. 850 zł otrzymają rodziny czteroosobowe i pięcioosobowe, a 1150 zł dla rodzin składających się z co najmniej sześciu osób dodatek wynosi 1150 zł.

Warunkiem do uzyskania dodatku jest osiąganie dochodu nie wyższego niż 1500 zł na osobę miesięcznie. 

Mateusz MorawieckiIle Polacy zyskają na pakiecie antyinflacyjnym. Liczymy z ekspertem

Więcej o: