Ceny gazu 2022. "Tarcza antyinflacyjna nie zniweluje podwyżek". "Drożyzna pozostanie z nami na dłużej"

Tarcza antyinflacyjna "nieco osłabi uderzenie podwyżek", ale "nie ma mowy o zniwelowaniu cen gazu, energii elektrycznej i ciepła" - uważa analityk sektora energetycznego Wojciech Jakóbik. - Drożyzna pozostanie z nami na dłużej - dodał.

Tarcza antyinflacyjna to odpowiedź na rosnącą inflację, która według danych GUS wyniosła 7,8 proc. Rząd chce tymczasowo obniżyć akcyzę na paliwa i prąd, obniżyć podatek VAT i wprowadzić dodatek osłonowy. Jednak zdaniem ekspertów, pakiet antyinflacyjny nie rozwiąże problemu podwyżek.

Przeczytaj więcej informacji o inflacji na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak inflacja zastanie nas w 2022 roku? Ekspert komentuje

"Tarcza antyinflacyjna nieco osłabi podwyżki". Rząd może przedłużyć jej działanie

- Nie ma mowy o zniwelowaniu cen gazu, energii elektrycznej i ciepła. Tarcza antyinflacyjna jedynie nieco osłabi uderzenie podwyżek, będą nieco niższe - powiedział w rozmowie z RMF FM analityk sektora energetycznego Wojciech Jakóbik z portalu Biznes Alert. Jego zdaniem rząd może przedłużyć działanie tarczy antyinflacyjnej.

Zresztą taka zapowiedź padła 8 grudnia z ust ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Jak mówił, rozwiązanie to może zostać przedłużone, jeśli "będzie taka konieczność". Tłumaczył, że jeśli inflacja będzie wysoka, "na pewno będziemy rozważać, jak możemy dalej pomagać".

- Drukujemy pieniądze od dawna, będziemy drukować dalej. To będzie kolejna presja inflacyjna, dlatego należy się spodziewać, że drożyzna pozostanie z nami na dłużej- - powiedział w RMF FM Wojciech Jakóbik. - Należy się spodziewać, że jeśli kryzys energetyczny będzie trwał, a prawdopodobnie potrwa dłużej niż przez pierwszy kwartał 2022 r., to rządzący zdecydują się na przedłużenie tego mechanizmu - dodał.

Mateusz Morawiecki przedstawia tarczę antyinflacyjną Polacy uważają, że tarcza antyinflacyjna nie pomoże na drożyznę [SONDAŻ]

Tarcza antyinflacyjna. Jakie działania chce wprowadzić rząd?

Łączna wartość tarczy antyinflacyjnej ma wynieść 10 mld zł. Jej najważniejsze elementy to:

  • obniżka cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum UE, 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw,
  • obniżka cen gazu od stycznia do marca 2022 r. - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.),
  • 0 proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych,
  • obniżka cen energii elektrycznej od stycznia do marca 2022 r. - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.),
  • obniżenie kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek branżowy - od 400 do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego.

Premier Mateusz Morawiecki Morawiecki: Wysyłamy pismo do KE w sprawie zmniejszenia podatku VAT na paliwa

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek (14 grudnia), że rząd wyśle kolejne pismo do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zgodę na zmniejszenie podatku VAT na paliwa. Zapowiedział, że pakiet antyinflacyjny będzie rozwijany "wraz z kolejnymi potrzebami" i "będziemy dokładać kolejne elementy".

Więcej o: